Trimetyloglicyna lub TMG

http://www.drlwilson.com/ARTICLES/TRIMTHYLGLYCINE.htm              

dr Lawrence Wilson

© Kwiecień 2014, L.D. Wilson Consultants, Inc.

                        Trimetyloglicyna, czyli inaczej TMG to najnowsza i niesamowita modyfikacja programów równowagi żywieniowej. Zacząłem ją stosować w styczniu 2013 roku. TMG jest substancją o właściwościach witaminy. Wykazuje działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne, dodaje energii, jest donorem grup metylowych itd.

                        TMG zwana jest również betainą, ponieważ po raz pierwszy wyizolowano ją z buraka cukrowego. Nie jest to jednak to samo, co chlorowodorek betainy. W tej chwili stosuję ją
w większości programów równowagi żywieniowej, zazwyczaj w dawkach 1000 - 3000 mg dziennie. Są osoby, które potrzebują większej dawki, zwłaszcza w okresie, gdy zmagają się
z reakcjami organizmu na leczenie. Wydaje się, że potrzebuje jej większość uczestników programu i przynosi ona wiele korzyści. Co ciekawe, najwyraźniej nie koliduje z pozostałymi jego elementami.

ŹRÓDŁA TMG

Źródła:

1.         Zdrowe ciało produkuje ogromne ilości TMG.

2.         Częściowo możemy pozyskać ją w diecie,

3.         Można przyjmować suplementy diety dostępne w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością.

                        Organizm to za mało. Wiele osób produkuje zbyt mało TMG. Prawdopodobnie przyczyną jest obecność pewnych toksycznych metali. Ponadto, stres, infekcje, stany zapalne i inne stany chorobowe mogą wykorzystywać to, co wyprodukował organizm, więc potrzeba więcej.

                        Toksyczna rtęć. Rtęć jest zaledwie jedną z trucizn zaburzających produkcję TMG, lub zwiększającą zapotrzebowanie organizmu na ten niezwykły składnik.

                        Śmieszy mnie, gdy ludzie życzą sobie testów w kierunku zatrucia rtęcią, mimo że problem jej toksyczności jest tak powszechnie znany. Uświadamiam im, że w mniejszym lub większym stopniu są nią skażeni, ponieważ rtęć jest wszechobecna w środowisku. Jeśli jesz ryby lub owoce morza, jej stężenie będzie jeszcze większe. Jeśli masz wypełnienia zębów
w postaci srebrnych/rtęciowych amalgamatów, prawdopodobnie znowu jej poziom
w organizmie będzie większy. Rtęć jest odpowiedzialna za wiele stanów chorobowych. Więcej na ten temat w artykule Toksyczność rtęci. [link]

                        Toksyczność miedzi. Toksyczność miedzi również nie współgra z TMG. Większość ludzi jest skażona różnymi postaciami miedzi, niezależnie od tego, co wskazują testy krwi, moczu lub inne badania.  W rzeczywistości, nie stanowią one rzetelnej oceny stężenia tego pierwiastka a w większości organizmów obecna jest jego specyficzna forma - Amigo miedź. [link]

                        Jedną z przyczyn tak powszechnego skażenia miedzią są niedobory cynku w glebie
i żywności. W rezultacie, miedź jest kumulowana w organizmie. Wydaje się, że kobiety są bardziej nią skażone niż mężczyźni, choć problem dotyka obojga płci.

                        Zaburzenia poziomu miedzi w ciele skutkują bólami głowy, problemami narządów rodnych, zaburzeniami psychicznymi takimi jak depresja, stany lękowe i ataki paniki
a ponadto chorobami skóry i wieloma innymi. Więcej na ten temat w artykule Zespół skażenia miedzią. [link]

                        Źródła TMG w żywności. TMG występuje głównie w brokułach, burakach i innych warzywach. Produkty te są w sposób naturalny bogate w TMG oraz kwas foliowy, składniki będące donorami grup metylowych. Niestety, większość ludzi nie je odpowiedniej ich ilości
a przez to nie pozyskuje TMG z diety. Mało tego nawet, jeśli ktoś je dużo wymienionych warzyw, wciąż otrzymuje za mało potrzebnej substancji. Dlatego też, polecam suplementy diety.

                        Suplementacja. Suplementy TMG wykazują skuteczne działanie z uwagi na 1) zbyt małą produkcję TMG przez organizm, 2) zwiększone dziś zapotrzebowanie na TMG, 3) niewystarczającą absorpcję TMG z pożywienia. Poniżej zalecane dawkowanie TMG oraz środki ostrożności.

BUDOWA TMG

                        TMG składa się z trzech grup metylowych (CH3) połączonych w jedną cząsteczkę aminokwasu, glicyny. Jest to bardzo ważna struktura, ponieważ dzięki niej, niezależnie od tego, w jaki sposób pozyskujemy TMG, bardzo łatwo przekazuje dwie lub nawet trzy swoje grupy metylowe.

                        W wyniku przekazania, uzyskiwana jest dimetyloglicyna (DMG). Przekazanie trzech grup metylowych uwalnia cząsteczkę aminokwasu, glicynę. Omówienie poniżej.

                        Dimetyloglicyna. Z chwilą przekazania grupy metylowej TMG, otrzymujemy związek zwany dimetyloglicyną (DMG). Uważa się, że jest to witamina z grupy B-Complex wykazująca działanie wspierające zachowanie i rozwój mowy u autystycznych dzieci
i dorosłych, osób z ADHD, poprawiająca funkcje nerwowe oraz obniżająca ryzyko wystąpienia drgawek. Pomaga również redukować stres, podnosi poziom tlenu, usprawnia funkcje wątroby i działa wspierająco podczas wysiłku fizycznego. 

                        DMG działa przeciwzapalnie i przeciwstarzeniowo. Podaje się ją by poprawić odpowiedź immunologiczną, przy nowotworach oraz by wzmocnić obronę organizmu przeciwko wirusom, bakteriom i nowotworom. Okazała się również skuteczna we wsparciu leczenia zespołu chronicznego zmęczenia, alergii, zaburzeń oddychania, alkoholizmu oraz uzależnienia od narkotyków.

                        Dodatkowo, wydaje się, redukować poziom cholesterolu i triglicerydów, reguluje ciśnienie krwi i poziom cukru. Mówiąc krótko - jest niesamowita.

                        Zwróć uwagę, że dimetyloglicyna nie jest stosowana, jako suplement diety
w programie równowagi żywieniowej, ponieważ zgodnie z założeniami medycyny chińskiej, jest bardzo yin a przez to szkodzi programowi. Ponadto, nie jest tak skuteczna jak TMG.

Glicyna. Glicyna jest najmniejszym aminokwasem. Jest niezwykle istotna, choć w subtelny sposób, m.in. stanowi bardzo ważny składnik kolagenu. Kolagen jest najczęściej występującym białkiem w organizmie i jest niezmiernie ważnym elementem budulcowym tkanek łącznych takich jak ścięgna, więzadła, chrząstki, żyły, tętnice i podobne struktury.

                        W dużych dawkach, do 3000 mg dziennie, glicyna poprawia, jakość snu i czuwania. Nie stosuję tak wysokich dawek, ale można spróbować, jeśli inne metody są nieskuteczne. Być może właśnie, dlatego TMG wspomaga odpoczynek.

 

 

DZIAŁANIE TMG

                        TMG jest donorem grup metylowych. Rozłożona na DMG i glicynę lub przekształcona w inne związki takie jak metionina, wykazuje dodatkowe funkcje. Kilka z nich poniżej:

                       Mocny i bezpieczny donor grup metylowych. TMG w łatwy sposób przekazuje grupy metylowe, (CH3), które są niezbędne do przeprowadzenia milionów reakcji biochemicznych w organizmie ludzi i zwierząt. Oto zaledwie kilka z nich, które poznaliśmy najlepiej:

1.         Obniża poziom homocysteiny. Homocysteina to aminokwas, którego nadmiar uszkadza tętnice, przez co przypisuje się mu odpowiedzialność za stany zapalne i miażdżycowe. Faktycznie, poziom homocysteiny ma dużo ściślejszy związek z chorobami serca niż poziom cholesterolu.

Lekarze zaczynają dostrzegać tę zależność. Poziom homocysteiny rośnie wraz ze spadkiem TMG i kwasu foliowego, ponieważ występuje deficyt grup metylowych. Oczywiście mogą być inne przyczyny, ale ta jest najważniejsza. Jak wyjaśniłem wcześniej, nie bez znaczenia jest obecność rtęci i miedzi w ciele. Na szczęście, problem można rozwiązać dzięki diecie bogatej w TMG i folianty, lub suplementację tych substancji. Najczęściej wystarczy jeden ze sposobów.

Wysoki poziom homocysteiny powoduje jednak dużo więcej problemów. Skutkuje bowiem niedoborem metioniny i w konsekwencji niedoborem S-Adenozylometioniny (SAM), wywołując u niektórych osób depresję. Metionina jest niezbędna w wielu reakcjach biochemicznych, m.in. syntezie białek. Faktycznie, redukcja poziomu homocysteiny jest kluczowa dla wielu stanów ciała, od osteoporozy i wad rozwojowych po nowotwory i starzenie.

2.         Odtrucie wątroby. Grypy metylowe są absolutnie kluczowe z II fazie detoksykacji wątroby, P450. W trakcie tego procesu, toksyny rozpuszczalne w tłuszczach lub słabo rozpuszczalne, których wątroba nie jest w stanie sama usunąć, przyłączane są do grup metylowych co przygotowuje je do wydalenia z organizmu. Jest to niezwykła i niezbędna umiejętność organizmu do odtruwania. W przypadku WIĘKSZOŚCI osób, funkcja ta nie działa prawidłowo, ponieważ żyjemy w niezwykle toksycznym świecie.

Reakcje metylowe umożliwiają rozpuszczenie toksyn w wodzie. Dzięki temu organizm może łatwiej je usunąć i zneutralizować. Typowymi toksynami są różnorodne formy metali i związków oraz setki związków trujących chemikaliów. O tej niezwykłej umiejętności naszego ciała oraz o tym, jak niezmiernie jest istotna, można by pisać długo. Uważam, że jest to główna zaleta suplementacji TMG.

3.         Łagodzenie depresji. TMG usprawnia produkcję SAM. Jest to substancja, która czasem łagodzi objawy depresji. SAM jako suplement, jest droga i bardzo yin, co źle wpływa na organizm. Dlatego też, lepiej przyjmować TMG.

4.         Łagodzenie cukrzycy. Grupy metylowe związane są z uwalnianiem insuliny oraz jej aktywnością. Jeśli brakuje ich w organizmie, cukrzyca może łatwo się rozwinąć.

5.         Uniknięcie wad genetycznych. Grupy metylowe są niezbędne w procesie syntezy białka, czyli przepisywaniu informacji genetycznej z DNA na RNA, (tzw. transkrypcja DNA).

Brak odpowiedniej ilości TMG powoduje, że proces ten przebiega powoli, telomery mogą się skracać, pojawiają się błędy w transkrypcji, błędny kod jest powielany
i zdrowie zdecydowanie się pogarsza.

INNE ZALETY TMG

                        TMG jest stosunkowo yang. Niespodziewanie, TMG jest Yang, mimo że rozpuszcza się w wodzie, podobnie jak witaminy z grupy B, których większość jest raczej yin. To ważne, ponieważ w programie równowagi żywieniowej powinno unikać się suplementów
i produktów, które są yin.

                        Powinniśmy unikać żywności yin, suplementów yin, zabiegów yin, stylu życia yin
 i myślenia na sposób yin ponieważ w dzisiejszym świecie nasze ciała są zdecydowanie yin. Dlatego też, potrzebujemy przywrócenia równowagi pomiędzy yin a Yang by móc cieszyć się zdrowym ciałem, umysłem i duszą. Więcej na ten KLUCZOWY TEMAT w artykułach Leczenie Yin oraz Yang oraz Choroby Yin. [link]

                        TMG wykazuje działanie ogólno parasympatyczne. TMG pomaga przywrócić równowagę autonomicznego układu nerwowego, zwłaszcza u osób uczestniczących w pełnym programie równowagi żywieniowej. Być może, jest to jedna z największych jej zalet.

                        Wyniki analiz pierwiastkowych włosów udowadniają, że niemal połowa populacji cierpi na zaburzenia równowagi autonomicznego układu nerwowego, które nazywam współczulną dominacją. Oznacza to, że układ współczulny działa cały czas „na wysokich obrotach”. Jest to destrukcyjne dla organizmu. Przyjmowanie TMG może przywrócić równowagę i w znaczący sposób przyczynić się do efektów leczenia. Więcej na ten bardzo ważny temat w artykule Współczulna dominacja. [link]

UWAGA: Niektórzy lekarze inaczej rozumieją współczulną dominację odnosząc termin do chemii ciała. Nie ma to nic wspólnego z pojęciem używanym w moich artykułach.

                        TMG przynosi korzyści osobom z mutacją genu MTHFR. Ponad 50 % światowej populacji doświadczyła łagodnych lub poważnych błędów w transkrypcji, obniżającej biosyntezę w komórkach ciała. Pochopnie nazywane „wadami genetycznymi”,
w rzeczywistości błędy transkrypcji lub polimorfizm są nieprawidłową ekspresją genu. Polega to na błędnym skopiowaniu DNA a nie błędzie samego DNA. Więcej na ten temat
w artykułach Mutacja genu MTHFR, Wady genetyczne oraz Badania genetyczne. [link]

                        Działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne. Co prawda nie spotkałem się
z wieloma publikacjami potwierdzającymi takie właściwości TMG, ale wszystko wskazuje na to, że istnieją. Być może wkrótce zostaną przeprowadzone badania w tym zakresie.

                        Zdecydowany wpływ na mózg, trawienie i inne układy. TMG oddziałuje na wiele układów organizmu, prawdopodobnie głównie dlatego, że metylacja jest tak istotnym procesem zachodzącym w każdym jego obszarze.

                        Z naszych badań wyraźnie wynika, że TMG jest fantastycznym dodatkiem do programu równowago żywieniowej. Mój nauczyciel, dr Paul Eck, byłby nim absolutnie zachwycony. 

                        Zawsze szukał, bowiem, sposobów na ulepszenie programu tak, by sprostać potrzebom, jakie wymusza tempo dzisiejszego życia i środowisko, w którym żyjemy m.in. umiejętności eliminowania setek toksyn z organizmu, o których czasem wiemy wciąż zbyt mało.

 

 

DAWKOWANIE I ŚRODKI OSTROŻNOŚCI

                        Dorośli. TMG dostępna jest w tabletkach lub kapsułkach 500, 750 i 1000 mg. W tej chwili, Endomet Labs nie mają jej w swoim portfolio, ale TMG jest powszechnie dostępna

w sklepach ze zdrową żywnością oraz w Internecie. Nie wolno przyjmować DMG (dimetyloglicyny). Akceptowalna jest wyłącznie TMG (trimetyloglicyna).

                        Wszystkie marki produktu wydają się działać skutecznie. Zdarzały się jednak informacje, że TMG marki NOW chłonie wilgoć a przez to tabletki rozpadają się. Może tak się dziać wyłącznie, jeśli przebywamy w wilgotnym klimacie. Nie ma to jednak wpływu na właściwości substancji.

                        Dawkowanie. Opracowanie optymalnej dawki TMG nie było łatwe. Ani analiza pierwiastkowa włosa ani standardowe testy, nie dały wiarygodnych wyników.

                        Odkryłem, że większość dorosłych potrzebuje około 1000 - 3000 mg TMG dziennie. Tym niemniej, niektórzy powinni otrzymywać większe dawki do 4500 mg dziennie. Przynajmniej przez pewien okres czasu. Na szczęście, przyjęcie zbyt dużej ilość substancji powoduje złe samopoczucie w postaci zmęczenia, nudności, utraty włosów, zawrotów głowy, uczucia otumanienia lub innych objawów.

                        Podawanie TMG niemowlętom i dzieciom. Dzieci powinny otrzymywać proporcjonalnie mniej TMG niż dorośli, zależnie od ich wagi i postury. Niemowlętom czasem wystarczy 100-200 mg dziennie. Starsze dzieci potrzebują około 500-750 mg lub więcej TMG dziennie.

                        TMG dostępna jest w formie płynu, proszku lub kryształków, co ułatwia podawanie jej dzieciom. Substancja ma słodki smak, więc możemy dodać ją maluchom do jedzenia.

                        Środki ostrożności. Większość osób nie odczuwa skutków ubocznych wynikających ze stosowania TMG. Często przyznają za to, że poprawiła się jakość snu oraz, że mają więcej energii po przebudzeniu.

                        Działania niepożądane. Są osoby, które nie tolerują TMG. Być może wynika to stąd, że nie potrzebują jej zbyt wiele. Z naszego doświadczenia wynika jednak, że dzieje się tak, ponieważ TMG uwidacznia stan ich psychiki lub zbyt szybko odtruwa organizm z toksyn.

                        Obserwujemy szczególnie, że w przypadku mężczyzn i kobiet skrywających głęboko zakorzenione wątpliwości lub mężczyzn targanych sprzecznościami co do ich tożsamości seksualnej, TMG może być gorzej przyjmowana. Wygląda na to, że substancja aktywuje wówczas uśpiony lub mało aktywny układ enzymatyczny. W konsekwencji, może dojść do gwałtownych napadów gniewu, strachu, depresji lub lęku.

                        Jeśli pojawią się tego typu objawy, należy zmniejszyć dawkę do wartości tolerowanej. Odczuwany dyskomfort powinien szybko minąć. Tym niemniej, jeśli jesteśmy w stanie wytrzymać reakcje organizmu, być może spowoduje to, że szybciej zaakceptujemy naszą tożsamość i zrozumiemy relacje w związkach. Wybór należy, więc do nas.

                        TMG i reakcje wsteczne. W większości przypadków, przyjmowanie dodatkowych dawek TMG doskonale wspomaga w redukcji reakcji organizmu na leczenie oraz minimalizowaniu nawracających objawów. Jeśli odczuwasz takowe dolegliwości, spróbuj zwiększyć dawkę TMG.

                        Według badań medycznych nadmiar TMG może wywoływać mdłości, biegunkę oraz może niekorzystnie wpływać na poziom cholesterolu. Do tej pory jednak, TMG zdaje się być bardzo bezpieczny w ciąży, o ile przestrzega się zalecanych dawek.

JAK DŁUGO PRZYJMOWAĆ TMG?

Obecnie wszyscy nasi podopieczni muszą przyjmować TMG przynajmniej przez kilka lat, co też czynią. Czas stanowi więc przedmiot badań.

JEŚLI TMG JEST TAK SKUTECZNA, CZEMU NIE STOSUJE SIĘ JEJ POWSZECHNIE?

                        Ogromne ilość TMG stosuje się w hodowli drobiu i innych. Używa się jej jako dodatku paszowego w celu zredukowania zawartości tłuszczu w mięsie zwierząt, poprawy jakości mięśni i kontroli ilości spożywanej paszy w produkcji mięsa.

                        TMG nie jest popularnym suplementem diety wśród ludzi, ponieważ:

1.         Metylacja to skomplikowany proces. Większość lekarzy medycyny, lekarzy holistycznych, dietetyków i naturopatów nie rozumie w pełni jego przebiegu i skutków. Przykładowo, część lekarzy uważa, że pewien odsetek społeczeństwa już jest „przemetylowany” i dostarczanie dodatkowe grup metylowych może być szkodliwe. Moje obserwacje nie potwierdzają tego.

2.         W celu obniżenia poziomu homocysteiny, lekarze częściej przepisują suplementy witamin B6, B12, kwasu foliowego niż TMG, mimo że działa ona skuteczniej i jest polecana w przypadku dziedzicznej homocystynurii. Dzieje się tak, ponieważ witaminy B6 i B12 przekazują grupy metylowe w konkretny sposób a witamina B6 umożliwia alternatywną ścieżkę przemiany homocysteiny w metioninę. W tej chwili, nie mam pewności, która z metod jest lepsza i czy obie działają równie skutecznie.

3.         Być może TMG działa efektywniej na osoby biorące udział w pełnym programie równowagi żywieniowej w porównaniu z resztą populacji. Nasi podopieczni relacjonują, że wpływa ona korzystnie na ich organizm. Nie mamy takich doniesień spoza grupy klientów. Nie wiem dlaczego tak się dzieje. Być może skuteczność działania TMG jest związana z innymi aspektami programu.

4.          TMG nie jest powszechnie znana specjalistom w dziedzinie żywienia. Dlatego też powstał niniejszy artykuł.

Więcej na temat metylacji oraz TMG w artykule Metylacja.[link]

 

Bibliografia

1.         Abdelmalek MF, Angulo P, Jorgensen RA, i inni. Betaine, a promising new agent for patients with nonalcoholic steatohepatitis: wyniki badań pilotażowych. Am J Gastroenterol . 2001;96:2711-2717.

2.         Angulo P, Lindor KD. Treatment of nonalcoholic fatty liver: present and emerging therapies. Semin Liver Dis. 2001;21:81-188.

3.         Barak AJ, Beckenhauer HC, Junnila M, et al. Dietary betaine promotes generation of hepatic S-adenosylmethionine and protects the liver from ethanol-induced fatty infiltration. Alcohol Clin Exp Res . 1993;17:552-555.

4.         Barak AJ, Beckenhauer HC, Tuma DJ. Betaine, ethanol and the liver: a review. Alcohol. 1996;13:395-398.

5.         Frankel, P. and Madsen, F., Stop Homocysteine Through The Methylation Process, The Research Corner, 1998.

6.         Gray ME, Titlow LW. The effect of pangamic acid on maximal treadmill performance. Med Sci Sports Exerc . 1982;14:424-427.

7.         Kanbak G, Inal M, Baycu C. Ethanol-induced hepatotoxicity and protective effect of betaine. Cell Biochem Funct. 2001;19:281-285.

8.         Mangoni AA, Jackson SH. Homocysteine and cardiovascular disease: current evidence and future prospects. Am J Med. 2002;112:556-565.

9.         Murakami T, Nagamura Y, Hirano K. The recovering effect of betaine on carbon tetrachloride-induced liver injury. J Nutr Sci Vitaminol. 1998;44:249-255.

10.   Olthof MR, Van Vliet T, Boelsma E i inni Low dose betaine supplementation leads to immediate and long term lowering of plasma homocysteine in healthy men and women. J Nutr . 2003;133:4135-4138.

11.   Olthof MR, Vliet TV, Verhoef P i inni Effect of homocysteine-lowering nutrients on blood lipids: results from four randomised, placebo-controlled studies in healthy humans. PLoS Med  2005;2:e135.

12. Schwab U, Torronen A, Meririnne E i inni Orally administered betaine has an acute and dose-dependent effect on serum betaine and plasma homocysteine concentrations in healthy humans. J Nutr . 2005;136:34-38.

13. Wilcken DEL, Dudman NPB, Tyrrell PA. Homocystinuria due to cystathionine beta-synthase deficiency—the effects of betaine treatment in pyridoxine-responsive patients. Metabolism. 1985;34:1115-1121.

 

 

Home | Hair Analysis | Saunas | Books | Articles | Detox Protocols

Courses | About Dr. Wilson | The Free Basic Program