Właściwości kelpu

http://www.drlwilson.com/ARTICLES/KELP.HTM

dr Lawrence Wilson

© Marzec 2014, L.D. Wilson Consultants, Inc.

 

Fukushima: Po wybuchu reaktora w elektrowni jądrowej w Fukushimie, mogło dojść do skażenia kelpu. Dlatego też sugeruję stosować glon pochodzący z Oceanu Atlantyckiego, ponieważ wpływ katastrofy był na niego mniejszy. Tym niemniej, promieniowanie rozprzestrzeniło się na całym świecie i niewiele możemy na to poradzić. Niewielka ilość promieniowania nie niweluje właściwości leczniczych kelpu.

                        Kelp [tłum. pol. listownice] to bogaty rząd glon—w, składający się z wielu gatunk—w. Jest to doskonały produkt żywieniowy oraz suplement diety, występujący w formie sproszkowanej i dostępny w ofercie zaufanych producent—w. Właściwie wybrany produkt może wręcz uratować życie. Jest on niedrogi, łatwo dostępny, bezpieczny i przynosi wiele korzyści. Reakcje odrzucające suplement są rzadkie i można przyjmować go przy niedoczynności tarczycy. W niekt—rych przypadkach trzeba obniżyć dawkę, jeśli ktoś cierpi na chorobę GraveÕa lub nadczynność tarczycy.

                        Marka producenta jest bardzo ważna. Produkty niekt—rych są toksyczne i należy ich unikać. Polecane marki oferujące kelp w kapsułkach, granulkach czy proszku to NatureÕs Way, Solaray, Country Life, Endomet, Now, Ecological Formulas, Vitamin Shoppe, Office Gudni Gudnason, Azure Farm, Solgar, Frontier Herbs oraz  Monterrey Bay Herb Company. Produkty innych producent—w są toksyczne i mogą nie działać zgodnie
z oczekiwaniami.

                        Jedną z nich jest Maine Sea Coast, stosująca wodorost laminaria digitata. Nie wiem, jaka jest tego przyczyna.

Dlaczego akurat kelp a nie inne wodorosty? Kelp to nie morszczyn pęcherzykowaty, mech irlandzki, czerwone wodorosty (Palmaria palmata), nori, hijiki, wakami i inne. Z uwagi na jego lecznicze właściwości, zalecam stosowanie kelpu wyłącznie wskazanych marek, ponieważ zawiera on mniejszą ilość toksycznych metali przy wysokich poziomach alginian—w oraz najprawdopodobniej innych składniki skutecznie wiążących rtęć i inne toksyczne metale znajdujące się w wodzie morskiej. To bardzo ważne, ponieważ spożywanie dużej ilości wodorost—w oraz ryb może wywołać zatrucie rtęcią i arsenem.

Dlaczego kelp a nie inne pokarmy zielone? Uważam, że inne zielone super pokarmy mają kilka wad:

1.         Nawet przechowywane w lod—wce, w pojemnikach - psują się. Kelp jest bardzo słony, co konserwuje go w spos—b naturalny.

2.         Wszystkie są bardzo yin. To największy problem w moim odczuciu. Dzięki wysokiej zawartości soli, kelp jest bardziej yang, a tego dziś potrzebujemy najbardziej.

3.         Niekt—re są nieco toksyczne, zwłaszcza algi niebieskozielone, spirulina, chlorella
i prawdopodobnie inne.

WŁAŚCIWOŚCI KELPU POLECANYCH PRODUCENTîW

Kelp ma cztery gł—wne zalety:

1.         Jest doskonałym i wszechstronnym suplementem. Stanowi doskonałe źr—dło większości ważnych pierwiastk—w śladowych. Opr—cz dobrze znanych nam pierwiastk—w takich jak miedź, cynk, mangan, chrom i inne, kelp dostarcza wielu ultraelement—w takich jak german, iryd, rubid i inne, o kt—rych wiemy mniej. Mimo to, mogą być niezmiernie istotne dla organizmu człowieka zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy pożywienie i gleba są wyjałowione.

Kelp kontra inne suplementy mineralne. Kelp jest bogaty w żelazo, wapń, magnez, zawiera pewne ilości cynku i selenu oraz niewielką ilość miedzi. Jest to dość dobra kompozycja minerał—w i jeden z gł—wnych powod—w, dlaczego wolę kelp od innych suplement—w mineralnych. Większość ludzi wręcz rozpaczliwie potrzebuje dodatkowych minerał—w w postaci suplement—w. Proszę, nie stosuj większości dostępnych na rynku produkt—w takich jak E-lity, elektrolity, minerały morskie, fulwowe, humusowe 
i inne. Wszystkie mają jedną lub więcej wad:

1.         Nie zawierają ultraelement—w.

2.         Mają złe proporcje minerał—w.

3.         Zawierają więcej toksycznych metali, nie mają substancji o działaniu przeciwnym
i wiążącym lub usuwającym metale toksyczne.

Kelp kontra Òzielone super pokarmyÓ. Wolę kelp niż inne Òzielone super pokarmyÓ ponieważ:

1.         Kelp jest zdecydowanie bardziej yang. Dzieje się tak, gdyż zawiera bardzo duże ilości soli. Mimo, że jest to r—żnica natury bardziej ezoterycznej, jest ona istotna.

2.         Kelp nie traci właściwości. Zawarta w nim s—l to naturalny konserwant. Większość suszonych warzyw, psuje się w kontakcie z powietrzem a ich jakość obniża się, dlatego też powinny być trzymane w pojemnikach i w zamrażarce.

3.         Nie zawiera spirulilny, chlorelli ani niebieskozielonych alg, kt—re często wchodzą
w skład ãsuper pokarm—wÓ. Są one gromadzone w wątrobie co oznacza, że nie wsp—łgrają z naszą fizjologią więc nie mogą mieć pozytywnego wpływu na nasze zdrowie.

4.         Kelp zawiera jod, kt—ry w moim odczuciu jest dziś absolutnie potrzebny.

5.         Kelp jest niedrogi.

 

2.         Doskonały i wszechstronny suplement diety. Opr—cz wysokiej zawartości pierwiastk—w śladowych, 100 g kelpu zawiera 1,7 g białka i witamin A, B, C, D, E oraz K. Jest r—wnież szczeg—lnie bogatym źr—dłem kwasu foliowego. Zawiera wiele innych fitoskładnik—w, kt—re odnajdziemy w produktach pochodzenia roślinnego, chociażby rozpuszczalny błonnik. Zawiera nawet kwasy tłuszczowe łącznie z niewielką ilością kwas—w omega-3
i innych.

3.         Kelp jest źr—dłem pewnej formy przyswajalnego wapnia. Jest to dość skomplikowane, ponieważ wiele pokarm—w zawiera wapń. Tym niemniej, kelp, marchew, sok z marchwi, sardynki i surowe produkty mleczne zawierają jego najlepszą formę. Wapń zawarty
w nabiale pasteryzowanym i homogenizowanym oraz nasionach i orzechach, jak r—wnież niekt—rych innych produktach żywieniowych nie jest dobrze przyswajany przez organizm, co nie do końca jest dla mnie jasne.

4.         Doskonałe źr—dło biodostępnego jodu. Jest to największa znana zaleta kelpu. Dostarcza on dużej dawki jodu, minerału niezwykle dziś potrzebnego ludziom, z uwagi na wszechobecne substancje antagoniczne: brom, chlor i fluor. Zakł—cają one zdolności przyswajania jodu normalnie dostarczanego organizmowi i powodują powszechne problemy z tarczycą oraz inne dolegliwości zdrowotne.

                        Nie polecam spożywania dużych ilości owoc—w morza lub ryb, choć r—wnież są źr—dłem biodostępnego jodu. Zawierają jednak duże ilości rtęci wchłoniętej z wody morskiej. S—l jodowana dostarcza pewnych ilości jodu, ale zazwyczaj niewystarczających. Ponadto jod z soli nie jest tak łatwo przyswajalny.

                        Niekt—rzy lekarze odradzają przyjmowanie kelpu, ponieważ zawartość jodu może się w nim r—żnić. Nie jest to jednak duży problem, ponieważ jest to produkt naturalny
i z naszego doświadczenia wynika, że organizm sam reguluje dawkę pierwiastka jaki przyswoi.

Dlaczego kelp a nie inne preparaty jodu? Wolę kelp niż Iodoral, płyn Lugola, jodynę czy Prolamine ponieważ:

1.     Kelp nie jest toksyczny. Wszystkie wymienione powyżej preparaty
w pewnym stopniu odkładają się w wątrobie, wykazując nieco toksyczne właściwości.

2.     Produkt zawierający jeden minerał może zakł—cać wchłanianie innych. W pewnym sensie wszystkie minerały konkurują o stopień wchłaniania. Spożywanie kelpu
w por—wnaniu z przyjmowaniem jednoskładnikowego suplementu diety, jest dużo bezpieczniejsze w ujęciu długoterminowym.

3.     Kelp jest bardziej yang. Być może dlatego, że jest składnikiem naturalnym, bogatym w minerały i w związku z tym może być łatwiej przyswajalny.

4.     Kelp zawiera 20 lub więcej pierwiastk—w śladowych, więc ma dużo szersze spektrum działania.

5.     Kelp jest tańszy zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę, że jest składnikiem ãzielonymÓ oraz źr—dłem jodu.

 

WAŻNE: W kilku, nielicznych przypadkach należało podać płyn LugolÕa lub Iodoral by uniknąć powstania wola. Nie wiem, jaka była tego przyczyna. Podejrzewam, że organizm potrzebował pewnej, określonej formy jodu. Na koniec zadecydowałem, że płyn LugolÕa nie będzie już potrzebny, tym bardziej, że jest nieco toksyczny.

 

ZAWARTOŚĆ RTĘCI I ARSENU W KELPIE

                        Wadą kelpu i wszelkich roślin morskich jest zawartość toksycznych metali, gł—wnie rtęci i być może arsenu. Co ciekawe, stosując kelp nie zauważyliśmy zwiększonej obecności rtęci. Inaczej w przypadku spożywania pozostałych wodorost—w takich jak dulse, wakami czy nori. Badania wciąż trwają, gdyż chcemy mieć absolutną pewność, że kelp jest bezpieczny.

                        Problem z nazwą kelp. Zdarzały się przypadki, gdy na opakowaniu umieszczano nazwę ãkelpÓ podczas, gdy produkt zawierał morszczyn czy inny wodorost. 
W—wczas znajdywaliśmy w nim r—wnież toksyczne metale. Stąd też, rekomendujemy pewnych producent—w preparat—w, ponieważ oferują oni sprawdzone produkty.

REAKCJE

                        Sporadycznie obserwujemy reakcje organizmu na przyjmowane preparaty
z kelpem. Gł—wnie są to podrażnienia, czasem nudności a w kilku przypadkach nastąpiła utrata włos—w.

                        Większość z nich jest w mojej ocenie kr—tkotrwała i spowodowana usuwaniem przez organizm toksycznych związk—w takich jak chlor, brom czy fluor. Zazwyczaj wystarczy zmniejszenie przyjmowanej dawki kelpu a następnie stopniowe jej zwiększanie. Zdarzyło się, że jednoczesne zażywanie kelpu i cynku wyeliminowało niepożądane reakcje.

                        W zasadzie każdy może stosować suplementy diety z kelpem, jeśli sumienne stosuje się do założeń wytyczonego programu r—wnowagi żywieniowej. Tak jak w przypadku GB-3, do kelpu czasem trzeba się powoli przyzwyczaić.

BARDZIEJ YANG

                        Ciekawe, że jest to cecha roślin morskich, kt—rej nie mają warzywa hodowane na lądzie. Szczeg—lnie zaś kelp wykazuje silny pierwiastek yang, dzięki wysokiej zawartości soli, intensywnej ekspozycji na światło słoneczne oraz zwięzłej i ãsuchszejÓ strukturze po usunięciu z niego wody. W dzisiejszych czasach takie właściwości są niezbędne, ponieważ poprzez modyfikacje genetyczne oraz szerokie stosowanie pestycyd—w większość pokarm—w stała się bardzo yin i zimna.

                        Kelp przywraca r—wnowagę i być może z tej przyczyny działa tak skutecznie, na tak wiele schorzeń i problem—w.

                        Właściwości yang kelpu czynią z niego potężny składnik posiłk—w o znaczeniu terapeutycznym i być może ma to związek z silniejszymi rekcjami w por—wnaniu z cukinią czy brokułami.  Możliwe, że z tej przyczyny zawarte w nim metale toksyczne, trudno się wchłaniają. Właściwości te zostaną w przyszłości dokładniej zbadane.

 DAWKOWANIE

                        Dorośli mogą zazwyczaj przyjmować przynajmniej 1800 mg kelpu dziennie, do posiłku. Niekt—re osoby, potrzebują zwiększonej dawki, przez okres kilku miesięcy. Wynika to w—wczas z ogromnych deficyt—w jodu oraz minerał—w w niej zawartych w organizmie.

                        Dzieci powyżej 5 roku życia mogą zażywać 600 mg kapsułek z kelpem dziennie. Młodsze dzieci i niemowlęta zazwyczaj jej nie potrzebują, choć w indywidualnych przypadkach warto wspom—c je dawką 100-300 mg dziennie.

OKŁADY Z KELPU

                        Kelp można stosować do okład—w na ciało, by umożliwić większe wchłanianie minerał—w i fitoskładnik—w oraz by usprawnić wydalanie rtęci i miedzi poprzez sk—rę. To działa! Do tej pory kobiety potrzebowały takiej kuracji bardziej niż mężczyźni, choć nie do końca wiemy dlaczego. Być może związane jest to z tym, że poziomy miedzi u kobiet są wyższe, stąd efektywność okład—w jest w ich przypadku większa. Owijanie ciała i kąpiele
w kelpu mogą być szczeg—lnie cenne dla os—b, kt—re
nie tolerują pola elektromagnetycznego.

                        Ponadto, zabieg polecany jest dla os—b, kt—re rozpoczynają program r—wnowagi żywieniowej. Większość uczestnik—w wymaga powtarzania go codziennie przez okres
co 6 do 12 miesięcy.

                        Najlepiej jest nałożyć okład na całe ciało, choć sama procedura jest dość ãbrudnaÓ. Można więc owijać tylko stopy i nogi. Nie przynosi to aż takich rezultat—w, ale robimy mniej bałaganu i łatwiej jest wykonać zabieg samodzielnie.

 

 

 

 

Materiały:

1.         Kelp. Potrzebujesz około 1 funta [tłum. ok. 0,5 kg] sproszkowanego kelpu na jeden zabieg lub kąpiel. Spośr—d dostępnych na amerykańskim rynku, najlepiej wybrać produkty Frontier Herbs, Starwest Herbs and Monterrey Bay Herb Company (www.herbco.com). Moim zdaniem są najtańsze. Inni producenci prawdopodobnie proponują dobrej jakości produkt, ale rekomendowane przeze mnie są na pewno bardzo dobre.

2.         Woda. Potrzebujesz około 4-10 filiżanek wody. Możesz użyć wody z kranu, źr—dlanej lub destylowanej.

3.         Mąka pełnoziarnista. Potrzebujesz kilku łyżek mąki, by kelp lepiej przylegała do ciała w trakcie owijania.

 

Przygotowanie do zabiegu owijania ciała,

1.         Zagotuj 4-10 filiżanek wody a następnie zmniejsz ogień tak, by woda lekko ãmrugałaÓ.

2.         Powoli dodawaj sproszkowany kelp. Mieszaj wolno, by zawiesina nie przypaliła się.

3.         Mieszanina powinna gotować się na wolnym ogniu około godzinę. Co jakiś czas sprawdzaj ją i mieszaj by nie przywarła do dna i nie przypaliła się. Rozbij ewentualne grudki. Jeśli konsystencja jest zbyt sucha, dolej wody. Gotowanie jest bardzo ważne, ponieważ sprawia, że kelp staje się bardziej yang oraz zabija bakterie i inne mikroorganizmy, kt—re mogą się w nim kryć.

4.         Na koniec gotowania dodaj niewielką ilość mąki pełnoziarnistej by kelp był bardziej lepki i lepiej trzymał się sk—ry. Zazwyczaj wystarczą 1-2 łyżki mąki.

 

Aplikacja. Nie ukrywajmy - będzie bałagan, ale mam nadzieję, że r—wnież zabawa. Rozbierz się i nał—ż wodorosty na całą powierzchnię sk—ry. Jeśli wolisz, możesz założyć bikini lub kostium kąpielowy. Dobrym pomysłem, jest dodatkowe ogrzanie łazienki by było ciepło
i przyjemnie.

                        Jeśli chcesz wykorzystać nadmiar mieszanki dobrze jest rozłożyć na ziemi zasłonę prysznicową i stanąć na niej. Możesz r—wnież nakładać kelp siedząc w wannie albo usiąść lub położyć się na ręczniku na podłodze.

                        Jeśli planujesz w trakcie zabiegu wykonać lewatywę, nie nakładaj mieszanki na pośladki oraz dolną część plec—w. Po nałożeniu kelpu, pozw—l mu działać przynajmniej przez dwie godziny do trzech.

                        Jeśli wodorosty wyschną na sk—rze ciężko będzie je wykorzystać ponownie. Dlatego też, lepiej nałożyć ją grubą warstwą by dłużej pozostały wilgotne.

                        Jeśli musisz się przemieszczać dobrze jest owinąć ciało folią spożywczą. Można ułatwić sobie zadanie kupując niedrogie kombinezony foliowe, jakich używa się w sterylnych pomieszczeniach. W takim ãstrojuÓ możesz swobodnie poruszać się po mieszkaniu nie ryzykując, że postawisz wszędzie ślady mieszanki.

Lewatywy z kawy, medytacje Roya MastersÕa oraz nagrzewanie lampą na podczerwień.  Stosowanie dodatkowych zabieg—w razem z okładami z kelpu jest dużą oszczędnością czasu. Rozł—ż zasłonę prysznicową lub matę do jogi na podłodze łazienki, czy w innym pomieszczeniu, gdzie wykonujesz lewatywę. Najpierw nał—ż kelp. Nie nakładaj jej na gł—wne stawy oraz pośladki.

                        Poł—ż się i wykonaj jedną lub dwie lewatywy. Medytuj w trakcie. Medytacja jest dużo łatwiejsza, gdy masz w sobie roztw—r kawy. Możesz r—wnież ogrzewać podbrzusze lampą na podczerwień. Co prawda światło nie przenika głęboko przez glony, ale jest w pewnym stopniu skuteczne.

                        Wykonanie podw—jnej lewatywy zajmuje godzinę lub dłużej. Po zakończeniu drugiej, zrelaksuj się trzymając na ciele okłady przez kolejną godzinę. Możesz dalej medytować lub wykonać inne działania takie jak rozmowa przez telefon lub czytanie.

                        Po dw—ch, trzech godzinach zdejmij mieszankę szpatułką. Przeł—ż ją do pojemnika
i odstaw do lod—wki by wykorzystać następnego dnia.

Ponowne wykorzystanie mieszanki. Jeśli usiadłeś lub położyłeś się na zasłonie prysznicowej, nie powinno być problemu z zebraniem nadmiaru kelpu. Jeśli chcesz, możesz dodać więcej wody by nie był zbyt gęsty i przechowuj go w lod—wce do następnego użycia.

                        By użyć mieszankę ponownie, podgrzej ją na kuchence do temperatury bliskiej temperaturze ciała. Można ją kr—tko zagotować, by zabić bakterie. Nie trzeba jej jednak więcej gotować. Mieszankę można wykorzystywać ponownie do 20 razy.

KĄPIEL W KELPIE

                        Kąpiel nie jest tak skuteczna jak okłady, ale r—wnież cenna. Wymieszaj około 0,5 kg lub więcej proszku z kelpu z kilkoma filiżankami wody, gotuj na małym ogniu przez godzinę zgodnie z powyższymi wskaz—wkami.

                        Dodaj całą zawartość garnka do wanny z ciepłą lub gorącą wodą. Najlepiej, jeśli woda będzie czysta, bez dodatk—w chemicznych. Ilość wody w wannie powinna zakryć nogi. Nie potrzeba jej więcej. 

                        Wejdź do wanny przynajmniej na 20 minut do 1 godziny. Jeśli to możliwe, nie spłukuj mieszanki i pozostaw ją na nogach. Możesz wziąć prysznic, ale rezultaty będą w—wczas mniejsze. Zabieg należy powtarzać do trzech razy w tygodniu przez rok.

Kąpiele kontra okłady.

1.         Kąpiel jest bardzo yin. Dlatego też, ograniczamy ją do trzech razy w tygodniu.

2.         Zazwyczaj woda, w kt—rej się kąpiemy jest toksyczna. Zależy to jednak od jej źr—dła.

3.         Kelp nie osiąga podczas kąpieli takiego stężenia jak podczas okład—w.

4.         Ciężko jest wykorzystać mieszankę ponownie, skoro została rozpuszczona w wodzie.

5.         Nie można jednocześnie wykonać lewatywy. Możliwe jest natomiast jednoczesne wykonanie kąpieli natlenianej i ozonowanej (patrz poniżej).

 

                        Wykorzystanie nadtlenku wodoru, ozonu oraz czerwonej lampy grzewczej w trakcie kąpieli. By lepiej wykorzystać czas spędzony w wannie dodaj do wody filiżankę 35 % nadtlenku wodoru (perhydrol). Jeśli masz ozonator, możesz umieścić rurę rozprowadzającą
w wannie w trakcie kąpieli. Możesz r—wnież zamontować czerwoną lampę na podczerwień tak by dogrzała ciało.

                        Jeśli spr—bujesz okład—w lub kąpieli z kelpu będę wdzięczny za informację zwrotną dotyczącą ich skuteczności. Pomoże nam to w badaniach nad r—wnowagą żywieniową.

 

Bibliografia

Amster E, Tiwary A, Schenker MB. Case Report: Potential Arsenic Toxicosis Secondary to Herbal Kelp Supplement. Environmental Health Perspectives. kwiecień, 2007;115(4).

 

 

Home | Hair Analysis | Saunas | Books | Articles | Detox Protocols

Courses | About Dr. Wilson | The Free Basic Program