Woda - warunek zdrowia i długiego życia

http://www.drlwilson.com/articles/water.htm

dr Lawrence Wilson

© Czerwiec 2014, L.D. Wilson Consultants, Inc.

                        Woda, zaraz obok tlenu, jest najistotniejszym elementem warunkującym życie ludzkie. Jest również złożonym źródłem setek minerałów i substancji odżywczych. To absolutnie cudowna substancja, której niezwykłe zalety są często niedoceniane.

Cechy wody pitnej

                        To najważniejsza część niniejszego artykułu. W innym przypadku, przedstawione zalecenia nie miałyby większego sensu.

1.         Rodzaj oraz ilość wypijanej wody stanowią kluczowy warunek zdrowia i leczenia. Przynajmniej raz w tygodniu spotykam osobę, która nie osiąga postępów w programie, ponieważ pije niewłaściwy rodzaj wody lub przyjmuje jej zbyt mało. Jeśli postępuje tak od lat, może wręcz zrujnować sobie zdrowie.

2.         Spożywanie jakichkolwiek ilości kofeiny, cukrów (łącznie z sokami i owocami) oraz alkoholu odwadnia organizm.

3.         Informacje zawarte w niniejszym artykule, oparte są na dowodach klinicznych. Nie będę rozpisywał się na ich temat, ponieważ, ważne są ich rezultaty, czyli ilość i jakość wody, jaką należy pić.

4.         Woda to więcej niż napój. To źródło konkretnej energii, jakiej potrzebujemy na co dzień. Jeśli jej nie dostarczymy, zdecydowanie szkodzimy zdrowiu.

5.         Czysta woda, uzyskana w sposób naturalny, jest „pełnowartościowym produktem żywnościowym”.  Nie tylko wypłukuje toksyny z organizmu, ale również dostarcza niezbędnych składników mineralnych i wpływa na ciało na wiele sposobów. Podobnie jak w przypadku innych produktów tego typu, wszelkie modyfikacje jej składu
i struktury, mają negatywny wpływ na jej lecznicze właściwości. Często modyfikuje się ją poprzez dodatki, filtrowanie inaczej niż z wykorzystaniem węgla lub piasku, odwirowywanie, alkalizowanie itp. Wszelkie „manipulacje” tego typu, niszczą jej właściwości.

                        Co dziwne, przechowywanie wody w plastikowych pojemnikach, nawet matowych, nie ma wpływu na jej jakość, mimo że przenikają do niej nieznaczne ilości zanieczyszczeń. Wiem, że wiele osób nie podzieli mojej opinii, ale wynika ona
z doświadczenia w pracy z tysiącami podopiecznych.  

                        Wiem również, że właściwości wody nie ulegają zmianie nawet jeśli przepływa ona przez miedziane lub stalowe rury, choć wielu specjalistów i tutaj ma inną opinię.

6.         Większość ludzi nie pije dostatecznej ilości czystej wody. Dorośli potrzebują około
3 litry dziennie, lub nieco więcej jeśli ktoś waży ponad 110 kg, wykonuje pracę fizyczną lub codziennie intensywnie ćwiczy, tudzież mieszka w gorącym i suchym klimacie.

GŁÓWNE ZALECENIA

1.         Jak wspomniałem, dorośli potrzebują około 3 litrów wody dziennie, bez wyjątków. Jeśli ważysz ponad 110 kg, wykonujesz pracę fizyczną lub codziennie intensywnie ćwiczysz, albo mieszkasz w gorącym i suchym klimacie, potrzebujesz jej nieco więcej.

                        Picie większej ilości niż zalecana nie jest korzystne dla zdrowia. Jeśli ktoś twierdzi, że potrzebuje ponad 3,5 l wody dziennie, natychmiast sprawdzam, czy woda jaką pije właściwie nawadnia organizm lub czy nie istnieją inne przyczyny tak dużego zapotrzebowania.

                        Inne napoje takie jak kawa, herbata, soki i inne nie nawadniają organizmu tak dobrze. Zostaną one omówione poniżej. Kalkulując dzienne spożycie wody, nie należy wliczać do niego napojów, być może poza filiżanką lub dwoma łagodnych, niezawierających kofeiny herbat ziołowych, np. z rumianku.

                        Ponadto, nie należy pić w trakcie posiłków chyba, że popijamy wodą suplementy diety. Mała filiżanka zazwyczaj wystarczy. Większa ilość rozcieńcza soki żołądkowe
i utrudnia trawienie.

                        Doskonałym pomysłem jest wypicie około litra wody po przebudzeniu, pół godziny przed śniadaniem. Pobudzi to perystaltykę jelit i pomoże dobrze rozpocząć dzień. Gdy obudzisz się, usiądź i wypij około litra wody. Możesz również uczynić to
w saunie, lub jeszcze w czasie, gdy się nagrzewa. Możesz co prawda poczuć jakbyś „odpływał” i częściej niż zwykle oddawać mocz, ale jest to zazwyczaj najlepszy sposób by mieć pewność, że pijesz odpowiednią ilość wody dziennie.

2.         Najlepiej jest pić czystą wodę źródlaną. Z doświadczenia wiem, że nie ma znaczenia, że dostarczana jest w plastikowych pojemnikach. Mogą one być wielorazowego użytku lub możesz znaleźć najbliższe źródło na www.findaspring.com.

3.         Kolejnym doskonałym rodzajem wody pitnej jest woda z kranu, przepuszczona przez filtr węglowy. Zwróć uwagę na poniższe wskazówki:

A.      Nie pij zmiękczanej wody, niezależnie od tego czy zmiękczono ją tabletkami soli czy potasu.

B.       Uważaj na wodę głębinową. Zazwyczaj nie jest dobra.

C.      Używaj wyłącznie naturalnych filtrów oraz węglowych.  Nie korzystaj
z filtrów wielostopniowych w celu usunięcia ołowiu, fluoru itp. W pewnym stopniu, psują one właściwości wody.

D.      Jeśli woda z kranu w Twoim rejonie zawiera toksyczne metale lub substancje chemiczne, możesz: 1) pozostawić ją w naczyniu na jeden dzień tak, by minerały osiadły na jego dnie; następnie odlej i wypij górną warstwę; lub 2) zagotuj ją. Następnie pozostaw na jeden dzień, odlej i wypij górną warstwę, ponieważ minerały osiadły na dnie naczynia.

4.          Aby właściwie nawadniać organizm, unikaj substancji, które go odwadniają: kofeiny (w jakiejkolwiek formie), cukrów i słodzików (w jakiejkolwiek formie) oraz alkoholu (w jakiejkolwiek formie i ilości).

                        Do cukrów zaliczamy: owoce, soki, fruktozę, mleko ryżowe, migdałowe, sojowe, syrop ryżowy, miód, agawa, słodziki, mleko, wodę i śmietankę kokosowa oraz inne produkty słodkie.

                        Jedynym polecanym przeze mnie sokiem, jest mniej więcej szklanka świeżego soku
z marchwi lub 2-4 łyżki soku z trawy pszenicznej. Proszę, zwróć na to szczególną uwagę.

 

5.         Można kupować wodę w plastikowych pojemnikach. Żałuję, że nie korzysta się częściej z materiałów szklanych lub innych wielorazowego użytku. Z doświadczenia wiem, że plastik nie ma większego wpływu na wodę lub organizm i można go przetwarzać.

                        Alternatywy dla plastikowych opakowań. W wielu regionach, woda źródlana dostarczana jest odbiorcom w plastikowych, czasem szklanych, butlach wielorazowego użytku. Obniża to jej koszt. Dostawców wody butelkowanej znajdziesz w książce telefonicznej.

Można również pozyskać wodę bezpośrednio ze źródła. Lista miejsc sprawdzonych na całym świecie dostępna jest na stronie www.findaspring.com.

6.         Najlepszą porą na picie wody jest poranek, chwilę po przebudzeniu. Dorośli powinni wówczas wypijać około 1 litra. Następnie, należy odczekać około pół godziny do
45 minut przed zjedzeniem posiłku. Taka kolejność jest idealna. W ciągu dnia również należy pić wodę (w sumie ok. 3 litrów), a proponowana poranna rutyna stanowi dobry początek.

Jedyny problem ze spożyciem takiej ilości wody rano, może wiązać się z koniecznością częstszego oddawania moczu o poranku. Może to być kłopotliwe dla osób dojeżdżających do pracy. Tym niemniej, takie rozwiązanie jest najlepsze.

AD. 2 - JAKA WODĘ WYBRAĆ?

                        Od wieków ludzkość poszukuje źródeł czystej wody. Znajdują się one w rzekach
i jeziorach, oraz pod powierzchnią ziemi, w studniach, źródłach czy zbiornikach podziemnych.

                        Często wodę klasyfikuje się jako twardą lub miękką. Twarda, często zawiera więcej wapnia i wapna. Miękka, zawiera mniej rozpuszczonego wapnia i więcej innych minerałów. Wody powierzchniowe zwykle są bardziej miękkie, podczas gdy gruntowe twarde.
W artykule omówię najczęściej spotykane rodzaje wód:

1.         Kranową.

2.         Głębinową.

3.         Źródlaną.

4.         Destylowaną.

5.         Uzyskaną przez odwróconą osmozę.

6.         Uzyskaną przez filtrację (filtr węglowy).

7.         Filtrowaną i pozyskaną w inny sposób (zmiękczanie, uzdatnianie elektryczne, itp.).

Przyjrzyjmy się im bliżej.

1.         WODA DOSTARCZANA DO KRANÓW.

                        W większości regionów woda pitna dostarczana do domów pozyskiwana jest ze studni, jezior, rzek lub specjalnie zbudowanych do tego celu zbiorników wodnych. Budowa
i utrzymanie sieci jest jedną z najdroższych inwestycji władz lokalnych. Większość miast jest dumna ze swoich systemów i poleca picie wody prosto z kranu. W USA jej jakość jest skrupulatnie monitorowana przez EPA [tłum. Federalna Agencja Ochrony Środowiska].

                        Zalety wody kranowej. W większości przypadków, bardzo dobrze nawadnia organizm, ponieważ zawiera różnorodne minerały i pierwiastki śladowe. Dodatkowo, jest niedroga i mamy do niej łatwy dostęp. W USA nie jest skażona bakteriami, wirusami
i pasożytami. Niestety, w innych krajach nadaje się do spożycia wyłącznie po przegotowaniu.

                        Wady wody kranowej. Może zawierać toksyczne metale i substancje chemiczne lub dodatki odkażające. Są to setki substancji, których zawartość w wodzie będzie różnić się zależnie od lokalizacji. Innym składnikiem wody mogą być pozostałości farmaceutyków. Dokładne omówienie, poniżej.

                        Toksyczne metale. Wiele ujęć wody miejskiej, zwłaszcza studni, jest skażona toksycznymi metalami i innymi formami minerałów. Najczęściej spotyka się arsen i ołów, będące pozostałościami pestycydów i herbicydów, które przedostały się do ujęcia wraz
z wodami gruntowymi. Często trudno jest je wyeliminować z dużych ujęć wody, więc pozostawia się je nawet, jeśli przez to woda nie spełnia standardów czystości. Jest to szczególnie częste w biedniejszych krajach. 

                        Inne minerały zanieczyszczające wodę w dużych ilościach to żelazo, mangan, bor
i miedź.

                        Można pozbyć się zanieczyszczeń pozostawiając naczynie z wodą kranową na jeden dzień tak, by opadły one na dno.  Wówczas zlewa się górną, czystą warstwę. Niestety, w ten sposób tracimy również i cenne minerały.

                        Farmaceutyki w wodzie kranowej. Niestety, ich pozostałości często można znaleźć w wodzie dostarczanej do domów, ponieważ nie rozkładają się one wystarczająco szybko
i przedostają się do naszych kranów. Jest to absolutny horror, który nie wiedzieć czemu umyka opinii publicznej. Zazwyczaj, woda zwiera pozostałości antybiotyków, leków kardiologicznych, tabletek antykoncepcyjnych i setki innych. Nie są to substancje szybko biodegradowalne więc w przypadku większości społeczności, szybko powracają do ujęć wody pitnej.

                        Środki odkażające wodę: chlor, aluminium, miedź i fluor. W wielu miastach dodaje się do wody związki aluminium, które powodują, że osady w niej zawarte osadzają się na dnie zbiorników. Taką wodę wykorzystuje się później do podlewania. Mimo, że dzięki aluminium usuwane są szkodliwe osady, w jakiś sposób przedostaje się on do wody pitnej. Testy mineralne wskazują na jego podwyższoną zawartość w tkankach ludzkich. Skutkuje ona zaburzeniami pamięci i prowadzi do demencji.

                        Miedź lub brom. Wody miejskie mogą zawierać dodatki miedzi oraz innych związków chemicznych eliminujących szkodliwe gony i pleśnie obecne w zbiornikach wodnych. O ile miedź jest minerałem odżywczym, o tyle i tak jej poziom w organizmach większości ludzi jest zbyt wysoki. Szczególnie bogata w ten minerał jest dieta wegetariańska. Osłabione nadnercza kumulują miedź. Tabletki antykoncepcyjne dodatkowo zwiększają jego poziom.

                        Toksyczność miedzi jak powszechnie wiadomo sprzyja depresji, wywołuje uczucie niepokoju, wahania nastroju, ataki paniki, zmęczenie, wysypki a nawet nowotwory. Ponad połowa analiz pierwiastkowych wskazuje na podwyższone poziomy miedzi w tkankach. Więcej na ten temat w artykule Zespół toksycznej miedzi. [link]

                  Obrzydliwy fluor. Mimo, że prawo w USA zabrania stosowania dodatków do wody w celu polepszenia jej jakości, w wielu miejscach w kraju oraz poza jego granicami, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, dodaje się fluor do wody pitnej zgodnie ze wskazówkami przekupnych ignorantów
z lokalnych instytucji zdrowia publicznego. Środek ten jest trucizną i jest sprzedawany jako trutka na szczury.

                  Większość badań wskazuje również, że nie ma on wpływu na kamień nazębny. Żaden świadomy urzędnik, który zapoznał się z obiektywnymi danymi na ten temat, nigdy nie zaleciłby dodania go do wody pitnej. Co więcej, niektóre badania udowadniają również, że na obszarach gdzie stosuje się fluoryzację, obserwuje się zwiększoną ilość kamienia nazębnego. Wszystkie kraje, poza USA, częścią Wielkiej Brytanii i Australii, zaprzestały dodawania fluoru, uznając prawo ludzi do wyboru wody nie zawierającej dodatków chemicznych. Zawartość fluoru w wodzie nie ma nic wspólnego ze zwiększeniem jej bezpieczeństwa a wręcz przeciwnie, czyni ją toksyczną.

                  Fluorki to niezwykle toksyczne substancje chemiczne, porównywalne z ołowiem i rtęcią. Ponadto często stosowany związek, czyli kwas fluorokrzemowy, nie jest czystym fluorkiem a raczej produktem ubocznym, odpadem fabrycznym z produkcji nawozów sztucznych, zawierających około 30% fluoru. Zawiera ciężkie metale, naftę, benzen, substancje radioaktywne i inne toksyny.

                  Dodawanie tego typu odpadów do wody jest w moim odczuciu działalnością szaleńczą
i kryminalną. Każdy, kto pije taką wodę jest szalony i głupi. Dane na ten temat są ogólnodostępne
i każdy, komu choć trochę na tym zależy powinien dowiedzieć się jak najwięcej na ten temat. Naturalnie występujące fluorki są równie szkodliwe i należy dołożyć wszelkich starań by ich unikać. Więcej na temat fluoryzacji w artykule Fluoryzacja
[link].

                        Chlorowanie wody. Stosowane jest w większości miast w Ameryce w celu zabicia bakterii, wirusów i innych mikroorganizmów. Jest to skuteczne działanie, jednak chlorowana woda jest wysoce toksyczna dla ludzi i zwierząt.

                        Niektórzy badacze twierdzą, że główną przyczyną wzrostu zapadalności na choroby serca na początku XX wieku w Europie i USA, było chlorowanie wody pitnej. Prawdopodobnie, jest to również przyczyna nowotworów i innych chorób.

                       Innym rozwiązaniem jest ozonowanie wody. Stosuje się je w niektórych miastach
w Ameryce (łącznie z Los Angeles) i niektórych częściach Europy. Ozon (O3) to niestabilna forma tlenu znana z właściwości biobójczych. Jedyną jego wadą jest fakt, że nie utrzymuje się w wodzie tak długo jak chlor.

                        Ozonowanie jest zdecydowanie bezpieczniejsze, tańsze i zdrowsze niż chlorowanie. Jeśli tylko badacze uświadomią sobie jak szkodliwy jest wpływ chloru na ludzi, zwierzęta
i roślinność, stosowanie ozonu stanie się powszechną praktyką.

                        Podsumowanie. Jeśli nie jest filtrowana, woda z kranu zawiera wiele toksycznych metali i środków chemicznych. W zależności obszaru, poziom zanieczyszczenia różni się. Jeśli filtrujemy wodę przy użyciu wyłącznie filtra węglowego, w dostateczny sposób nawodni ona ciało. Nie będzie jednak tak dobra, jak woda źródlana. Co ważne, węgiel eliminuje do pewnego stopnia chlor, lecz nie fluorki.

2.         WODA GŁĘBINOWA

                        Woda głębinowa jest dobra, choć w dzisiejszych czasach często zanieczyszczona. Szczególnie w przypadku obszarów rolniczych i przemysłowych. Niestety, dotyczy to większości terenów wschodnich i środkowowschodnich stanów USA oraz innych miejsc na świecie.

                        Nawet jeśli obszar, na którym mieszkasz jest stosunkowo czysty, studnie głębinowe mogą być łatwo skażone żelazem, manganem, itp.

                        Laboratoria stanowe nie są w stanie lub nie po prostu nie badają setek substancji toksycznych i często nie przeprowadzają testów nawet na obecność manganu. Wiem, że stanowi to poważny problem na Rhode Island i w Massachusetts (USA). Wskazują na to przebadane próbki włosów zamieszkujących tam osób.

                        Jeśli korzystasz ze studni, postaraj się przeprowadzić wszelkie testy zanim wykorzystasz wodę z niej do picia. Zazwyczaj, muszę niestety odradzać ludziom spożywanie wody z ich studni.

3.         Woda źródlana.

                        Woda źródlana pochodzi z głębokich zbiorników podziemnych 1) wyparowała z ziemi i uległa procesowi destylacji, co wyjaśnię poniżej a następnie 2) uległa filtrowaniu
i mineralizacji przechodząc przez warstwy skał do gleby. Wbrew powszechnej opinii,
w większości krajów, woda źródlana jest kontrolowana przez odpowiednie władze pod kątem czystości i zawartości minerałów.

UWAGA: Źródła Arrowhead mogą zawierać lit. Jest on trudny w diagnozie, ale z pewnością szkodliwy. Dlatego też, unikałbym picia napojów zawierających wodę z Arrowhead.

                        Zalety wody źródlanej i wód artezyjskich. Główną ich zaletą jest dobre właściwości nawadniające i wysoka jakość wody zawierająca niewielkie ilości toksycznych metali, substancji chemicznych oraz patogenów. Wody te są przefiltrowane przez ziemię w sposób nie do końca przez nas poznany, ale efektywny i często lepszy niż, z wykorzystaniem najlepszych filtrów wynalezionych przez człowieka. Zazwyczaj woda źródlana i artezyjska zawiera bardzo duże ilości pierwiastków śladowych, których wręcz desperacko potrzebuje organizm współcześnie żyjącego człowieka, który skazany jest na spożywanie pozbawionych ich produktów.

                        Wady wody źródlanej. Przede wszystkim jej koszt oraz niewygoda wynikająca
z konieczności noszenia ciężkich plastikowych butli do domu. Czasem, w zależności od źródła, problem może stanowić czystość wody i jej bezpieczeństwo.

                        Regulacje prawne. Często słyszymy w mediach, że woda źródlana nie podlega kontroli rządowej w wielu miejscach na świecie, łącznie z USA. Nie jest to jednak prawda. Woda musi spełniać ścisłe standardy jeśli ma być wprowadzona do sprzedaży jako woda źródlana.

                        Podsumowanie. W moim odczuciu, czysta woda źródlana jest najlepszą z możliwych do picia, ponieważ zazwyczaj doskonale nawadnia i dostarcza wielu cennych minerałów. Ogólnie rzecz ujmując, jest czysta i zdrowa, o ile uzyskała akceptację rządu. Ponadto, dzięki naturalnym procesom, jakim podlega, ma właściwości orzeźwiające.

4.         Woda destylowana (odparowywana).

                        Destylacja to proces doprowadzania wody do wrzenia a następnie jej odparowywania
i skraplania z powrotem do postaci ciekłej.  Jest to bardzo naturalny proces występujący, gdy woda paruje z powierzchni ziemi a następnie spada na nią w postaci deszczu.

                        Gdy woda jest destylowana w naturze poprzez odparowanie, wszystkie osady opadają i tylko czyste H20 wznosi się w powietrze tworząc chmury, które w końcu oddają wilgoć
w postaci deszczu. W istocie jest to pierwotny, naturalny system destylacji wody.

                        W procesie destylacji przeprowadzanym przez człowieka, woda doprowadzana jest do wrzenia, zmienia stan skupienia, osady oddzielają, ale substancje chemiczne pozostają.
W destylarniach przemysłowych są one przechwytywane by zapobiec ponownemu przedostaniu się ich do wody.

                        Dlatego uważam, że woda destylowana przemysłowo jest najlepsza, podczas gdy poddawana procesowi metodą domową, może nie być dobra. Odradzam więc zakup domowych zestawów do destylacji.

                        Zalety wody destylowanej. Destylacja nie jest w stanie znacząco pogorszyć delikatnych właściwości wody, w przeciwieństwie do odwirowania, gdzie siła odśrodkowa niszczy jej delikatną strukturę. W rzeczywistości, destylacja jest najlepszym i naprawdę jedynym sposobem, aby usunąć "pamięć" uszkodzenia wody, która jak wiemy pojawia się w momencie jej zanieczyszczenia.

                        Dobrej jakości woda destylowana jest wolna od większości substancji chemicznych
i wszystkich metali toksycznych. Jest również wolna od patogenów, takich jak bakterie
i wirusy.        

Problemy z wodą destylowaną. Są liczne:

1.         Woda destylowana działa w organizmie jak chelator. Wiemy z doświadczenia, że jest to bardzo poważny problem. Destylacja (tak jak proces odwróconej osmozy) tworzy "głodną" wodę. Oznacza to, że jest ona pozbawiona składników mineralnych
i w rezultacie wykazuje tendencję do przyciągania do siebie każdego minerału, z jakim się zetknie.

                                                Gdy tylko woda destylowana dostanie się do organizmu (zostanie wypita) zaczyna chwytać i zatrzymywać minerały. Proces ten nazywamy chelacją. Przepływając przez organizmu do momentu jej wyprowadzenia, wypłukuje minerały z ciała. Jest to łagodna forma chelacji, jednak jeśli ktoś pije wodę destylowaną dłużej niż kilka tygodni lub miesięcy, z czasem usunie wiele ważnych składników mineralnych z organizmu. Jest to bardzo szkodliwe, ponieważ większość z nas wykazuje niedobory ważnych minerałów.

2.         Woda destylowana nie zawiera odżywczych minerałów. Niemal wszyscy wykazują już ich niedobory i powinniśmy pozyskiwać ich jak najwięcej z nich w każdy możliwy sposób. Możemy przyjąć je w wodzie pitnej. W rzeczywistości jednak, dobra woda może dostarczyć 30 lub 40 pierwiastków śladowych, których organizm potrzebuje akurat w małych ilościach. W przeciwieństwie do wody źródlanej lub nawet wody
z kranu, woda destylowana nie zawiera ich wcale a więc nie czerpiemy korzyści z jej picia.

3.         Woda w procesie destylacji zyskuje nieco kwaśny odczyn. Niektórym osobom to nie odpowiada. Nie do końca jest to jednak prawda. Stosowana przez krótki okres czasu, do trzech lub nawet sześciu miesięcy, woda destylowana często usuwa wiele toksycznych substancji chemicznych i metali z organizmu, osiągając ogólny efekt alkalizujący, mimo że sama woda może mieć lekko kwaśne pH. Innymi słowy, nie ma znaczenia, czy woda destylowana jest kwasowa pod warunkiem, że jej działanie w ujęciu długofalowym sprawia, że środowisko organizmu staje się bardziej zasadowe. 

                                                Należy pamiętać jednak, iż przyjmowanie wody destylowanej dłużej niż przez kilka miesięcy, grozi wypłukiwaniem istotnych, mineralnych „rezerw alkalicznych", odpowiedzialnych za zasadowość organizmu. Zatem długotrwałe stosowanie wody destylowanej w końcu doprowadza do zakwaszenia organizmu. 

4.         Zanieczyszczenie metalami. W przypadku destylacji możemy napotkać niewielki problem, wynikający z konstrukcji zestawu: jeśli jest zbudowany z metalu lub stali (nawet nierdzewnej), niewielkie ilość chromu, niklu, molibdenu i żelaza mogą przedostać się do wody. Nie będą to jednak wielkie ilości. Szklane zestawy do destylacji byłby by najlepsze, o ile są takie dostępne. Niestety, nie słyszałem o takich.

                                                Mineralizacja wody destylowanej. Niektórzy lekarze i producenci popularnych wód tworzą ich formuły na bazie wody destylowanej, którą następnie wzbogacają minerałami by zrównoważyć niekorzystne efekty jej czystej formy.  Niestety, nauka o minerałach jest bardzo złożona i istnieje ponad 40 pierwiastków śladowych, których nasz organizm potrzebuje w niewielkich ilościach. Nikt, moim zdaniem, nie jest w stanie określić, 1), które minerały dodać, 2), w jakich ilościach, i 3) w jakiej formie.

                                                Ponadto, jak wyjaśniłem powyżej, woda jest rodzajem energii oraz „pełnowartościowego pożywienia”. Za każdym razem, gdy wprowadzamy do niej modyfikacje, niszczymy niektóre z jej właściwości. Sprawdziliśmy dziesiątki produktów wody w Internecie i z innych źródeł. Żaden nie jest dość dobry i warty swojej ceny. Dlatego, odradzam dodawanie minerałów, soli morskiej lub czegokolwiek innego do wody pitnej.

Podsumowanie. Większość ludzi powinna unikać wody destylowanej z powodów wymienionych powyżej. Rzadko zalecam jej picie a wówczas jedynie przez krótki okres czasu i wyłącznie po to, by wesprzeć proces leczenia. Picie wody destylowanej przez okres dłuższy niż określony przez mnie zawsze prowadzi do niedoborów istotnych składników mineralnych.

5.         Odwrócona osmoza.

Odwrócona osmoza to jest zdecydowanie najczęściej stosowana metoda oczyszczania wody. Polega na przepuszczeniu wody pod wysokim ciśnieniem przez membranę
z tworzywa sztucznego, w której znajdują się maleńkie otwory. Większość minerałów
i substancji chemicznych jest zbyt duża, aby przedostać się przez nie. Dzięki temu, otrzymujemy wodę w dużej mierze wolną od minerałów, substancji chemicznych
i patogenów.

Konstrukcja większości urządzeń do odwróconej osmozy, zakłada spłukiwanie membrany tak, by nie doprowadzić do nagromadzenia materiału na błonie. Jest to niezmiernie istotne, ponieważ przedłuża to jej żywotność. Zazwyczaj, funkcjonuje prawidłowo przez rok. Po upływie tego czasu należy ją wymienić, by zapewnić odpowiednią jakość wody.

Gazy, takie jak chlor, mogą przedostać się przez membranę. Z tego powodu, większość urządzeń do odwróconej osmozy zawiera również filtry „przed” i „po”. Filtr wstępny przedłuża żywotność membrany, usuwając większe cząstki i niektóre substancje chemiczne. Filtr końcowy z aktywnym węglem dodatkowo oczyszcza wodę, usuwając chlor i inne gazy, które mogły przedostać się przez filtr wstępny.

Odwrócona osmoza jest popularną metodą wytwarzania czystej wody na ziemi. Stosuje się ją niemal we wszystkich domowych i komercyjnych „wytwórniach wody pitnej”, które spotykamy w sklepach, supermarketach i sklepach ze zdrową żywnością. Jest również stosowana w przemyśle, w zakładach butelkowania napojów gazowanych, do produkcji zup, soków, piwa i wielu innych napojów. Metoda ta wykorzystywana jest na wszystkich statkach, w niektórych samolotach oraz w wielu innych zastosowaniach. Odwrócona osmoza jest o wiele tańsze niż destylacja.

                        Zalety odwróconej osmozy. Są to przede wszystkim niskie poziomy toksycznych metali, chemikaliów i patogenów oraz niski koszt.

                        Wady odwróconej osmozy. Niestety, woda uzyskana w procesie ma wiele wad:

1.         Niemal w ogóle nie nawadnia organizmu. To największa wada, którą wciąż obserwujemy. Membrana z tworzywa sztucznego musi w jakiś nieznany nam, subtelny sposób uszkadzać strukturę wody.

2.         Pozostałości z błony wydają się znaleźć drogę przeniknięcia do wody, a następnie do organizmu. Sprawdziło się to w przypadku każdej osoby, która piła taką wodę. Innymi słowy, odwrócona osmoza wprowadza do organizmu nową toksynę, choć w innym zakresie jest w pełni czysta.

3.         Zgodnie z filozofią chińską, jest niezwykle yin. Być może wynika to z braku minerałów lub z zanieczyszczenia tworzywem sztucznym z membrany. Właściwości yin są szkodliwe i należy ich unikać.

4.         Według kliku klientów, woda uzyskana w procesie odwróconej osmozy spowodowała uszkodzenia trzeciego centrum energetycznego (czakry).

5.         Nie ma prostego sposobu, aby sprawdzić jakość wody. W miarę starzenia się plastikowej membrany i filtrów pogarsza się jakość produkowanej wody. Podstawowe metody pomiarowe mogą nie wykryć skażenia substancjami chemicznymi.

6.         Filtry w układach maszyn do odwróconej osmozy łatwo mogą być skażone bakteriami i wirusami. Producenci sugerują wymiany filtrów węglowych w określonych odstępach czasu, lub zgodnie z mocą przerobową. Są to jednak szacowane wytyczne. Wyłącznie na podstawie walorów smakowych jesteśmy w stanie określić stopień czystości filtrów węglowych.

7.         Odwrócona osmoza demineralizuje wodę i nadaje jej kwaśne pH. Jak w przypadku wody destylowanej, nie dostarczenia organizmowi potrzebnych pierwiastków śladowych i może mieć łagodne działanie chelacyjne. Oznacza to, że woda może wypłukiwać niektóre istotne składniki mineralne z organizmu.

Niewielkim problemem jest również nieco kwaśne pH.

8.         W procesie odwróconej osmozy marnuje się bardzo dużo wody wykorzystywanej do płukania układu. Powoduje to dodatkowe zanieczyszczenie środowiska, jako że membrany z tworzywa sztucznego nie są przecież łatwo biodegradowalne. Żywice poliwęglanowe rozkładają się bardzo powoli. Dodatkowo, nasycone substancjami toksycznymi, stanowią długotrwałe źródło skażenia środowiska. Obecnie, najlepszym sposobem likwidacji membran, jaki znam, jest ich spalenie w bardzo wysokich temperaturach.

                        Podsumowanie. Woda uzyskana w procesie odwróconej osmozy nie nadaje się do picia. Skutki jej spożycia mogą być straszne, w tym nawet może prowadzić do niewydolności nerek. Wiem, że brzmi to radykalnie, ale znane mi są takie przypadki. 

                        Bez znaczenia jest, czy ktoś dodał minerały z powrotem do wody, gotował ją lub robił z nią cokolwiek innego: modlił się lub próbował ją „energetyzować”. Nie wydaje się, by działania te mogły przywrócić właściwości wody przepuszczonej przez plastikową membranę. Należy unikać wody uzyskanej w wyniku odwróconej osmozy.

NIE DODAWAJ MINERAŁÓW DO WODY UZYSKANEJ W WYNIKU ODWRÓCONEJ OSMOZY (ANI DO ŻADNEJ INNEJ WODY PITNEJ).

Powodów jest kilka:

Š             Nikt nie jest w stanie oszacować jakie minerały dodać. Produkty tego typu dostępne w sprzedaży, takie jak roztwory elektrolitów, często nie zawierają optymalnego poziomu składników mineralnych.

Š             Dodawanie soli lub soli morskiej do wody może chwilowo odtruć organizm, ale na dłuższą skalę jest niebezpieczne, ponieważ wysoka zawartość sodu może zakłócić gospodarkę mineralną w organizmie poprzez pobudzenie konkurencji pomiędzy minerałami o stopień wchłaniania.

Š             W większości, preparaty mineralne nie są wystarczająco czyste i zawierają również minerały toksyczne dla organizmu.

Š             Woda uzyskana w wyniku odwróconej osmozy jest szczególnie „głodna”. Dodane do niej składniki mineralne, będą łatwo absorbowane przez wodę, a następnie szybko
i dokładnie wchłonięte do komórek ciała. O ile minerały są czyste, będzie to korzystne. Większość z nich jednak nie, bez względu informacje zawarte na etykiecie opakowania. W wyniku mineralizacji wody, pijąca ją osoba powoli zatruwa się szkodliwymi substancjami.

Š             Uważam, że najlepiej pozyskiwać minerały głównie z gotowanych warzyw. Innym doskonałym ich źródłem jest kelp, szklanka soku z marchwi lub zmieszanego
z nim świeżego zielonego soku oraz wysokiej jakości sól morska dodawana do dań.  Woda i suszone warzywa, takie jak kapsułki Juice Plus i innych kapsułki roślinne nie są dobrym źródłem składników mineralnych.

Š             Zdecydowanie nie lubię zielonych proszków i super-pokarmów zawierających dużo spiruliny, niebieskozielonych glonów i chlorelli, ponieważ wydają mi się nieco toksyczne i często są chelatorami. Trawa jęczmienna i pszeniczna, choć suszone nie są tak dobre jak świeże, również mogą być doskonałym źródłem minerałów. Tak jak zresztą surowe produkty mleczne (wyłącznie surowe lub organiczne, który nie są tak dobre, ale lepszy niż w ogólnodostępny pasteryzowany nabiał).

Š             Surowe warzywa nie pozwalają organizmowi wchłonąć wystarczającej ilość minerałów w nich zawartych. Dlatego też uważam, że jest znacznie lepiej jeść głównie gotowane warzywa.

6.         Filtry węglowe.

Węgiel, zwany również aktywowanym węglem drzewnym, to doskonały materiał filtrujący. Jest to w zasadzie zwęglone drewno lub inne substancje naturalne. Kształt jego cząsteczki powoduje, że przyciąga lżejsze minerały i najbardziej toksyczne substancje chemiczne. Jednocześnie, wydaje się być nieszkodliwy i nie uwalnia wielu toksyn do wody, z którą ma kontakt.

Dla uzyskania najlepszych rezultatów, węgiel powinien mieć dłuższy kontakt z wodą Oznacza to, że im większy filtr węglowy, im wolniej przepływa przez niego woda, tym lepiej.

                        Rodzaje filtrów węglowych. Mamy dwa główne rodzaje filtrów węglowych. Tańszy zawiera po prostu węgiel drzewny lub węgiel aktywowany. Filtr lepszej jakości to tak zwany blok węglowy, ponieważ warstwy materiału zostały sprasowane w celu utworzenia bardziej zwartego i gęstego bloku. W takiej formie usuwa więcej zanieczyszczeń.

                        Zalety filtracji węglowej. Węgiel jest raczej nietoksyczny, niedrogi oraz usuwa sporą ilość toksycznych substancji chemicznych oraz do pewnego stopnia chlor i inne gazy. Ponadto, co najważniejsze, węgiel nie uszkadza struktury wody. Jest to bardzo naturalny rodzaj filtracji wody.

                        Wady filtracji węglowej

1.         Węgiel nie jest w stanie odfiltrować fluoru ani najbardziej toksycznych metali. Dotyczy to również drobnych organicznych i innych chemicznych zanieczyszczeń.

2.         Po pewnym czasie, wszystkie filtry węglowe zatykają się i przestają działać. Nie ma niezawodnego sposobu, dzięki któremu jesteśmy w stanie stwierdzić, kiedy należy zmienić filtr. Brudny filtr węglowy jest gorszy niż jego brak.

3.         Węgiel stanowi dobre środowisko rozwoju bakterii i grzybów. Proces może rozpocząć się w ciągu kilku dni od umieszczenia filtra. Niektóre grzyby są bardzo toksyczne, choć nie mają smaku i zapachu. Bez kosztownych testów nikt nie jest
w stanie określić, czy dany filtr węglowy jest zanieczyszczony i kiedy należy go wymienić. Zalecenia producenta nie zawsze są przydatne, ponieważ jest to zależne od źródła wody i innych czynników.

Niektórzy producenci utrzymują, że ich filtr węglowy musi być używany do chlorowanej wody, aby zmniejszyć przyrost bakterii i grzybów. Jeśli widzisz taką informację na filtrze, przestrzegaj zaleceń.

4.         By filtracja zachodziła skutecznie, woda powinna przepływać przez filtr powoli. Jeśli przechodzi szybko, toksyny nie zostaną dobrze zabsorbowane przez węgiel.
W większości węglowych systemów filtrowania, woda przechodzi przez węgiel zbyt szybko by filtracja była naprawdę skuteczna.

5.         Filtry blokowe. Zawierają one filtr ze sprasowanego węgla aktywowanego. Struktura bloku jest o wiele gęstsza niż prostym filtrze węglowym.

W takim filtrze, woda ma dłuższy kontakt z węglem. Ponadto zwarta struktura zatrzymuje większe zanieczyszczenia, w tym niektóre metale ciężkie. Jako materiał filtrujący, blok jest więc znacznie lepszy.

Problemy jakie możemy napotkać wykorzystując filtr blokowy są podobne do tańszych wersji filtru węglowego. Łatwo może dojść do skażenia grzybami
i bakteriami. Bez kosztownych testów nikt nie jest w stanie określić, czy dany filtr węglowy jest zanieczyszczony, kiedy należy go wymienić oraz jak skutecznie filtruje wodę.

                        Podsumowanie. Filtry węglowe z pewnością oczyszczają wodę z kranu. Muszą być regularnie i często zmieniane, jak również należy mieć świadomość, że nie są w stanie usunąć najbardziej toksycznych metali i niektórych toksycznych substancji chemicznych. Należy również wystrzegać się wzrostu bakterii na węglu.

7.         INNE RODZAJE FILTRACJI.

                        Wielostopniowe, domowe urządzenia filtrujące. Są one intensywnie reklamowane jako lepsze od filtrów węglowych. Prawdą jest, że usuną trochę fluoru, więcej toksycznych związków chemicznych i niektórych metali. Popularne marki to Multi-pure, Zero Water, itp.

Wszystkie te urządzenia składają się z kilku rodzajów filtrów do usuwania różnych zanieczyszczeń. Mogą zawierać złoża KDF, granulaty i inne formy filtrów, jak również
znany nam już węgiel.

Niestety, wszystkie filtry wielostopniowe, które widziałem niszczą strukturę wody
i sprawiają, że jest ona w mniejszym stopniu wykorzystywana przez organizm. W rezultacie, nie nawadnia go właściwie. Nie wiem, który z elementów ich budowy powoduje takie zmiany. Dopóki nie poznamy dokładnych mechanizmów działania, unikałbym tego typu filtrów. 

Woda alkaliczna. Znam trzy rodzaje alkalicznych systemów wodnych. Żaden z nich nie jest w pełni doskonały i z tego powodu należy ich bezwarunkowo unikać. Aby prawidłowo alkalizować organizm, należy jeść mnóstwo gotowanych warzyw oraz przyjmować suplement diety z kelpem. Te źródła wspierają budowanie mineralnej rezerwy alkalicznej. Ponieważ gromadzą się w tkankach, ciało staje się bardziej zasadowe w naturalny sposób. Przez pewien czas należy unikać wszelkich cukrów, alkoholu oraz wszystkich produktów z pszenicy
i innych nasion.  Urządzenia alkalizujące wodę, czynią to w sposób całkowicie nienaturalny
i działający pobudzająco na organizm. Efekt nie jest taki sam, jak alkalizowanie go poprzez właściwą dietę, styl życia i mineralną terapię zastępczą.

Wśród popularnych urządzeń alkalizujących wodę znajdziemy takie jak Jupiter, I-Water, Kaagen i wiele innych. Wykorzystują one wodę z kranu, która najpierw przepływa przez filtr węglowy a następnie przez naelektryzowane płytki platynowe i tytanowe, które zmieniają jej odczyn na zasadowy. W niektórych urządzeniach, jest on dodatkowo wzmacniany poprzez dodanie wapnia w postaci proszku lub roztworu. Największy problem z tego typu maszynami polega na tym, że są one niewłaściwie reklamowane, oszukując konsumentów:

Š             Yin. Picie wody, która jest wysoce zasadowa sprawia, że ciało jest bardziej yin.
W terminologii medycyny chińskiej, yin oznacza chorobę, zimno i ekspansję. Jest to bardzo szkodliwe nawet, jeśli na początku zaobserwujemy poprawę stanu zdrowia.

Š             Czystość. Woda z kranu nie jest dobrą bazą. Jej skład jest bardzo zmienny i różni się od regionu. Na niektórych terenach, zawiera pewne związki chloru, fluorków, pozostałości farmaceutyków, setki toksycznych substancji chemicznych oraz metali, itp.

Š             Filtry węglowe. Bez względu na to, co twierdzą producenci, nie są w stanie usunąć najbardziej toksycznych metali i wielu toksycznych substancji chemicznych. Jeśli woda szybko przepływa przez węgiel, zostaje w nim niewiele zanieczyszczeń. Ponadto, brudny filtr węglowy nie działa efektywnie.

Š             Platyna jest zbyt toksyczna dla ludzi. Mimo, że ekspozycja na nią jest mała zauważyliśmy, że po pół roku korzystania z urządzenia, u niektórych osób pojawiły się objawy wynikające z toksycznego działania platyny. O ile może nie mieć wpływu na wiele osób, u innych może zaburzać czynności nerek i wątroby. Ilość zaabsorbowanej platyny będzie zależeć od rodzaju wody oraz chemii danego organizmu. Im słabiej jest on odżywiony, tym więcej przyjmie platyny. Inne czynniki warunkujące jej absorpcję to: wiek, stopień witalności, itp.

Š             Dodawanie białego proszku. Trzeba dowiedzieć się dokładnie, co to jest.
W większości przypadków nie jest on czysty. Należy unikać wapnia z koralowców lub innych produktów zanieczyszczonych toksycznymi metalami.

Š             Urządzenia reklamuje się jako popularne w japońskich szpitalach i domach. O ile mi wiadomo, nie jest to prawda.

                        Woda alkaliczna dostępna w sklepach. Są sklepy ze zdrową żywnością i inne, gdzie sprzedaje się jeszcze bardziej niebezpieczną formę wody alkalicznej. Pozyskiwana jest najpierw w procesie odwróconej osmozy a następnie dodaje się do niej roztwór wapnia lub proszek (często pochodzący z koralowców). Problemy z tej metody to:

Š             Yin. Podkreślam, woda alkaliczna wydaje się mieć negatywny wpływ yin.

Š             Woda z odwróconej osmoza nie nawadnia ciała i nie powinna być używana jako woda pitna.

Š             Dodawany proszek, zwłaszcza pochodzący z koralowców, może zawierać toksyczne metale.

Š             Prawdopodobnie, jest bardzo toksyczna. Dodatek toksycznych metali do „głodnej wody” ułatwia przenikanie szkodliwych cząsteczek do tkanek ciała, w głąb komórek
i do nerek.

 

                        Nowsze urządzenia Alkastream. Ten typ maszyny alkalizującej wodę nie jest zasilany elektrycznie, można go postawić na blacie lub pod zlewem. Urządzenie alkalizuje wodę poprzez dodanie do niej związków magnezu. To pozwala uniknąć kosztownych
i niebezpiecznych platynowych płytek, ale maszyna wciąż sprawia, że ​​ciało staje się zbyt yin, wykorzystuje wodę z kranu, która jest słabej jakości i prawdopodobnie wciąż niszczy strukturę wody oraz naraża organizm na toksyczne działanie związków magnezu stosowanych do wytwarzania wody alkalicznej. Unikaj tego systemu. Więcej informacji na temat wód alkalicznych, w artykule Wody alkaliczne. [link]

                        Wody popularnych producentów takie jak I-Water, SmartWater, Pentawater
i innych.
Często są one pozyskane w wyniku odwróconej osmozy, której produkt jak wiemy już nie nawadnia ciała. Nie ważne co robi się z wodą uzyskaną tą metodą - nie nawadnia ona ciała i już. 

                        Większość z tych wód zawiera dodatki minerałów. Nie tylko nie rozwiązuje to problemu odwróconej osmozy, ale często minerały te zaburzają gospodarkę mineralną organizmu. Ceny wód są zawyżone, produkt nie nawadnia dobrze ciała i do tej pory nie spotkałem nikogo, kto czułby się lepiej spożywają inną wodę niż źródlaną lub prosto z kranu.

 

                        Otwarte wody. Jest to bardzo ciekawy rodzaj wody. Po prostu dodajemy kilka jej kropli do wody pitnej. Więcej na ten temat w artykule Wody otwarte. [link]

 

             Mineralizacja wody pitnej. Jest to popularny sposób, choć nieskuteczny a wręcz niebezpieczny. Dodanie soli do wody może spowodować usunięcie kilku cząsteczek toksycznych metali, ale może też zakłócić gospodarkę mineralną w organizmie. Żeglarze wiedzą, że picie słonej wody jest szkodliwe we wszystkich przypadkach.

                        Kolejny problem to jakie minerały wybrać. Niektóre są szkodliwe, ponieważ zawierają toksyczne metale. Szczególnie należy unikać minerałów, pochodzących z morza lub z osadów lądowych. Z mojego doświadczenia wynika, że wszystkie zawierają jakieś toksyczne metale
a minerały morskie zawierają sole, które mogą wypłukiwać inne ważnych składniki
z organizmu.

                        Ozonowanie wody pitnej. Dodanie odrobiny ozonu do wody pomaga w jej oczyszczaniu, ale to wszystko. Trochę ozonu lub dodatkowego tlenu zostanie wchłonięte przez organizm wraz z ozonowaną wodą, ale nie dużo, ponieważ ludzie nie spędzają wiele czasu pijąc wodę. 

                        Znacznie lepszym sposobem na wykorzystanie ozonu jest, moim zdaniem, stosowanie go jako oczyszczacza powietrza (ozonatora / jonizatora) w sypialni, w nocy. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, kliknij tutaj. [link]

 

                        Środki zmiękczające wodę. Niektóre osoby, mające twardą wodę (z dużą zawartością wapnia), mają zbiornik w piwnicy lub garażu, gdzie dodają albo granulki lub grudki soli potasu by raz na jakiś czas zmiękczyć wodę. Woda przepływa nad pastylkami i nasyca się sodem i potasem, które mają właściwości dysocjacyjne lub rozbijania twardych związków wapnia w wodzie. W rezultacie woda, nie pozostawia osadów na bateriach, toalecie i blatach. W takiej wodzie lepiej pienią się detergenty i pomaga ona w oczyszczeniu rur ze złogów kamienia.

                        Zmiękczacze wody w żadnym wypadku jej nie oczyszczają. Jeśli ktoś ma twardą wodę dodanie soli może pomóc. Natomiast picie zmiękczonej wody zwiększa ryzyko chorób serca. Dodawanie potasu wydaje się być jeszcze gorsze. Alternatywą jest umieszczenie zarówno stałych magnesów lub elektromagnesów na rurze doprowadzającej wodę do domu, co będzie miało na nią podobny wpływ.

 

PODSUMOWANIE - JAKICH WÓD UNIKAĆ    

Š             Trinity Water, zawiera zbyt dużo fluoru.

Š             „Wód pitnych” oraz „wód oczyszczonych” Aqua Fina i Dasani. Nie daj się nabrać na wyszukane nazwy czy butelki. Jest to po prostu filtrowana woda z kranu, poddana odwróconej osmozie.

Š             Wód alkalicznych wszelkiego rodzaju.

Š             Wody destylowanej chyba, że na krótko w procesie eliminacji toksyn. Zbyt duże jej spożycie powoduje demineralizację organizmu.

Š             Wody z maszyn w supermarketach.

Š             Wód ze sklepów z wodą. Z doświadczenia wiem, że pozyskuje się ją w wyniku odwróconej osmozy.

Š             Wody głębinowej.

Š             Wody z kranu, o ile nie jest filtrowana przy użyciu filtrów węglowych. Woda z kranu nie jest idealna, ale zazwyczaj dobrze nawadnia ciało. Jeśli jest to wszystko, na co możesz sobie pozwolić, używaj przynajmniej filtrów Britta lub innych prostych filtrów węglowych, które wymieniaj raz w miesiącu.

Š             Większości filtrów wielostopniowych. Pamiętaj, że niektóre z nich wykorzystują metodę odwróconej osmozy lub inne rodzaje metod filtrowania wody poważnie uszkadzających strukturę wody. Najbezpieczniejszy jest węgiel.

Š             Inne wody „markowe”, takie jak Penta Water, Vitamin Water, Smart Water, itp.

 

Pozostałe środki ostrożności:

                        Zawsze czytaj uważnie etykiety, aby sprawdzić, czy rzeczywiście w butelce jest woda źródlana czy jedynie filtrowana. Ponadto, na etykietach niektórych wód „destylowanych" napisano drobnym drukiem "z odwróconej osmozy". W takim przypadku, unikaj ich.

                    Nie wierzę, że ludzie muszą dodatkowo płacić za wodę, która została wzbogacona poprzez dodanie ozonu, specjalnych minerałów, modlitwy lub inne procesy. Wiele z nich jest dziś dostępnych. Niektóre metody są oczywiście lepsze od innych, ale jest ich zbyt wiele, aby omówić wszystkie. Najczęściej rozpoczyna się od wody wodociągowej, którą następnie poddaje się odwróconej osmozie. Jest to bardzo złe działanie.

 

WNIOSKI

                        Ilość spożywanej wody jest równie ważna, jak jej jakość. Dzieci potrzebują mniej wody, w zależności od postury ciała, ale wszystkie muszą ją pić zamiast wyłącznie innych napojów takich jak mleko, soki, zupy, itp. Oto podstawowe zasady, zalecane dorosłym.

Š             W pierwszej kolejności wybieraj wodę źródlaną, dostarczaną bezpośrednio do domu lub kupioną w sklepie.

Š             W drugiej kolejności, choć nie jest to tak dobre rozwiązanie, pij wodę z kranu filtrowaną węglowo.

Š             Większość dorosłych potrzebuje około trzech litrów lub więcej wody dziennie. Więcej potrzebujemy w czasie upałów, suchej pogody, jeśli ktoś jest bardziej aktywny fizycznie lub waży ponad 110 kilogramów. W innym przypadku, picie większej ilości wody nie jest konieczne ani zdrowe.

Š             W ramach spożycia wody, można wypić dziennie do dwóch lub nawet trzech filiżanek słabych, bezkofeinowych herbat i jedną filiżankę zielonej lub czarnej herbaty. Nie dodajemy miodu, cukru, syropu z agawy, śmietany, cytryny, kofeiny ani żadnych innych składników do herbaty. Zmieniają one właściwości wody.

Š             Należy unikać picia dużej ilości napojów gazowanych, soków owocowych i warzywnych więcej niż około szklanki każdego rodzaju mleka, jak również spożywania ryżu, soi, konopi, mleczka migdałowego, alkoholu i napojów zawierających kofeinę. Jeśli zdecydujesz się je spożyć, nie licz ich do dziennego bilansu wody. Faktycznie, jedzenie lub picie produktów zawierających cukier, kofeinę i alkohol, zdecydowanie odwadnia organizm. Więcej na ten ważny temat medyczny w artykule Nawadnianie. [link]

Š             Jak pić. Doskonałym jest rozpoczęcie dnia od kilku szklanek ciepłej wody, ok. 1 litra, zaraz po przebudzeniu. Dostarczy to wody na kilka godzin i nie będzie trzeba myśleć o jej uzupełnieniu. Pomaga to również na zaparcia.

W innym przypadku, warto pić duże szklanki wody pomiędzy posiłkami. W ich trakcie nie należy pić by nie rozwadniać soków żołądkowych. Picie po godzinie 18:00, zwłaszcza w przypadku mężczyzn, powoduje nocne wstawanie do toalety. Nie jest to korzystne dla jakości snu.

 

 

Home | Hair Analysis | Saunas | Books | Articles | Detox Protocols

Courses | About Dr. Wilson | The Free Basic Program