Medytacja - ćwiczenie obserwacyjne

http://drlwilson.com/articles/meditation.htm

dr Lawrence Wilson

© Lipiec 2014, L.D. Wilson Consultants, Inc.

Kliknij tu, by wysłuchać starszej wersji poprawionej medytacji Roya Mastersa.

Kliknij tu, by wysłuchać inne wersji ćwiczenia medytacyjnego Roya Mastersa.

Aby pobrać pliki audio:

Kliknij prawym klawiszem myszy na link. Po pojawieniu się okna dialogowego, wybierz „Zapisz jako.” Wybierz właściwą lokalizację i zapisz plik w pożądanym miejscu.

 

 Spis treści

Rozdział

                                               I.                   

Wstęp

Rozdział

                                           II.                   

Przebieg medytacji.

Rozdział

                                       III.                   

Ogólne rezultaty.

Rozdział

                                       IV.                   

Wyjątkowe korzyści z ćwiczenia.

Rozdział

                                           V.                   

Nasze ćwiczenie vs pranie mózgu.

Rozdział

                                       VI.                   

Jak zrozumieć ćwiczenie poprzez analogie.

Rozdział

                                   VII.                   

Poprawa w związku i więcej miłości.

Rozdział

                               VIII.                   

Pozytywne skupienie i nowe metody rozwiązywania problemów.

Rozdział

                                       IX.                   

Redukcja stresu

Rozdział

                                           X.                   

Uwolnienie od traumy i czarnych myśli

Rozdział

                                       XI.                   

Aspekty zmysłowe

Rozdział

                                   XII.                   

Kwestie proceduralne

Rozdział

                               XIII.                   

Czy dzieci mogą medytować?

Rozdział

                               XIV.                   

Czym to ćwiczenie różni się od innych?

Rozdział

                                   XV.                   

Medytacja a cel w życiu.

 

Rozdział I

WSTĘP

                        Bardzo często używa się terminu “medytacja”. Zazwyczaj jest to pewien rodzaj modlitwy, sposób na wyciszenie umysłu. Czasem, choć nie zawsze, słowo to ma konotacje religijne.
                        W tym artykule jednak, oraz we wszystkich innych publikacjach umieszczonych na stronie, medytacja odnosi się wyłącznie do jednego ćwiczenia. Trzeba o tym pamiętać. Jest to potężne i wspaniałe ćwiczenie umysłu, sposób na jego odprężenie oraz przemieszczenie leczniczej energii w dolne partie ciała.

                        W rzeczywistości, ze względu na starzenie organizmu, wykonywanie tego ćwiczenia jest jedynym sposobem na przemieszczenie energii w dół w celu zregenerowania ciała. Inne aspekty nauki o równowadze żywieniowej i metody leczenia, w pewnym stopniu będą pomocne. Tym niemniej, najpotężniejszą siłą odnowy jest potęga umysłu.

                        Ćwiczenia Roya Mastersa, z moją modyfikacją, to potężny i zaawansowany element programu równowagi żywieniowej. Mój mentor, dr Paul Eck, nie wykorzystywał go
w pierwotnej wersji programu. Znał jednak dokonania pana Mastersa i miał świadomość ich wagi. Zdecydowałem się włączyć jego ćwiczenie, ponieważ doskonale wpisuje się
w zasady i procedury programu równowagi żywieniowej. Do tego jest proste i niezwykle bezpieczne (w przeciwieństwie do większości ćwiczeń medytacyjnych), a co najważniejsze – o ile poprawnie wykonywane - uzdrawiające,.

                        Nie polecam innego rodzaju medytacji. Wiem, że to arogancja z mojej strony, ale mam powody by tak twierdzić. Znam wiele innych metod które z wielu przyczyn nie są tak skuteczne. Wyłącznie ćwiczenie Roya Mastersa przynosi opisane poniżej efekty. Pozostałe, niezależnie od innych korzyści jakie ze sobą niosą, często nie są nawet bezpieczne, nie mówiąc już o braku efektów głębokiego uleczania.

                        Mam na myśli m.in. medytację transcendentalną, Vipassana, Zen i większość innych. Niektóre nie są w sumie takie złe, ale nie dają takich rezultatów jak ćwiczenie Mastersa zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę proponowaną przeze mnie modyfikację.

Metoda stosowana przez wojsko

Poniżej artykuł, opisujący jak to konkretne ćwiczenie pomaga żołnierzom.

http://www.wnd.com/2013/04/americans-snapping-by-the-millions/

Roy Masters a sekta?

                        W Internecie można znaleźć kilkanaście artykułów przemawiających za tym, że Roy Masters i jego Foundation Of Human Understanding to sekta. Nie zgadzam się z tym absolutnie! Nie ma żadnej organizacji. Nie ma żadnego kościoła ani grupy wyznawców, choć można wpłacać datki na fundację, jeśli komuś podobają się jego nauki. Nigdy nie słyszałem, by uzurpował sobie prawo do bycia Mesjaszem czy kimś innym, podobnej natury.

                        Pan Masters jest nauczycielem a wiadomo, że każde nauki można źle zinterpretować
i wykorzystać w niewłaściwy sposób. Nie jest więc wyjątkiem. NIE MUSISZ LUBIĆ ROYA MASTERSA BY PRAWIDŁOWO WYKONAĆ ĆWICZENIE. Podobnie, nie musisz lubić gotowanych warzyw, lewatyw kawy czy sauny, by czerpać z nich korzyści.

                        Ćwiczenie medytacyjno-obserwacyjne jest samowystarczalne. Pan Masters nie pobiera opłat za jego rozpowszechnianie, ponieważ jak twierdzi wykonywał je spontanicznie będąc dzieckiem. Z moją modyfikacją, opisaną poniżej, zyskuje jeszcze większą moc. Przynosi spokój emocjonalny i umysłowy, ale w sposób bezpośredni, co nie do końca wszystkim odpowiada. Tym niemniej, działa fantastycznie i naukowo.

Rozdział II

PRZEBIEG MEDYTACJI.

                        Opiszę przebieg ćwiczenia, choć wiele osób łatwiej uczy się słuchając opisu. Nagranie dostępne jest bezpłatnie. By je pobrać, wystarczy kliknąć w linki podane na górze strony.

Jeśli wolisz kupić nową wersję ćwiczenia na płycie CD, kliknij tutaj.

                        Zasady ogólne: Usiądź prosto na krześle, ręce luźno opadają wzdłuż ciała. Możesz się położyć, wówczas ręce powinny być ułożone wzdłuż boków. Zamknij oczy.

                        Poczuj zwoją prawą dłoń. Po prostu uświadom sobie, że jest. Nie koncentruj się na niej, nie wizualizuj. Miej świadomość, że ją masz. Staraj się niczego nie przyspieszać.

                        Często łatwiej poczuć po jednym palcu po kolei, niż od razu całą dłoń. Przenoś świadomość z palca na palec. Nie kieruj jej w kierunku innych części ciała. Zatrzymaj świadomość na dłoni. Powinna cię lekko zaswędzieć.

                        Jednocześnie, postaraj się spojrzeć przez środek czoła, tak jakbyś siedział w swojej głowie i wyglądał na zewnątrz. Powinieneś czuć się, jakbyś siedział w jaskini, gdzie
w zasadzenie nie ma na co patrzeć więc spoglądasz przed siebie. Nie przewracaj oczyma, nie rób nic innego. Tylko wyglądaj z własnej głowy przez środek czoła.

                        Modyfikacja ćwiczenia Roya Mastersa. Dla zwiększenia efektu, zrób jeszcze coś: przenieś energię w dół, przez głowę i całe działo, do prawej dłoni. Gdy poczujesz komfort, przenieś ją jeszcze niżej, od czubka głowy po palce stóp. Wykonaj to stanowczo i świadomie.

                        Nigdy nie przenoś energii na boki a najgorszy już będzie jej transfer w górę.  Dla zapewnienia maksymalnego efektu i bezpieczeństwa, zawsze przenoś energię w dół.

                        Rozluźnij ciało. Im bardziej będzie zrelaksowane, tym więcej przepłynie przez nie energii. Należy zdecydowanie rozluźnić mięśnie, by zapewnić przepływ energii. Plecy musza być wyprostowane. Możesz się położyć, usiąść a nawet stać, (choć tego akurat nie polecam), ale kręgosłup musi być prosty, by energia mogła swobodnie przepływać.

                        Nogi powinny być ugięte w kolanach w pozycji siedzącej, lub wyprostowane jeśli leżysz lub stoisz.

                        Pozwól energii przepływać od czubka głowy w dół do prawej dłoni. Staraj się, świadomie ściągać ją ku dołowi. Poczujesz ją stopniowo, zwiększać się będzie również mrowienie w słoni. Na koniec, pozwól energii spłynąć do obu dłoni oraz do stóp. Dowiesz się, że wykonujesz ćwiczenie poprawnie, jeśli poczujesz delikatne mrowienie w obu dłoniach.

                        Aby zintensyfikować ćwiczenie, oczyść ciało i umysł, wyobraź sobie jak energia przepływa przez puste ciało. Możesz wyobrazić sobie jak wielki odkurzacz lub siła ciągnie energię w dół od czubka twojej głowy w kierunku prawej dłoni do stóp. Możesz wyobrazić sobie, że stoisz pod wielkim prysznicem lub wodospadem, a energia spływa po tobie kaskadami. Zobacz oczyma wyobraźni, jak leżysz w rzece a energia niczym woda opływa twoje ciało, od głowy po koniuszki palców stóp, które utkwiły pomiędzy kamieniami tak, by prąd nie porwał cię w nieznanym kierunku.

                        Takie wizualizacje pomogą ci uaktywnić energię i świadomie sterować jej przepływem w dół.

 

Wskazówki dla zaawansowanych

Š             Akordeon lub gąbka. Wyobraź sobie, że ściskasz swoje ciało. To jak ściskanie akordeonu lub gąbki. Nie wiem, dlaczego to działa, ale taka wizualizacja najwyraźniej lepiej kontroluje przepływ energii. Wyobraź sobie, że twoje ciało składa się jak harmonijka a głowa chowa się pomiędzy stopami, zupełnie jakbyś złożył mały akordeon.

Š             Skupiaj uwagę po kolei na każdym z palców. Tak jak wspomniałem poprzednio.

Š             Magnetyczny pręt z żelaza. Pomyśl, że tym właśnie jest to ćwiczenie. Dosłownie, kumuluje ono aurę wokół ciała, uwalnia energię eteryczną, która przez nie przepływa.
To jak uderzenie magnesem w kawałek metalu, które powoduje jego namagnetyzowanie.

Š             Prąd indukcyjny w przewodzie. Zupełnie jak w transformatorze, energia indukowana przez ciało przemieszcza się w dół.

Š             Zepchnij energię w dół lub zaciągnij ją tam od przodu ciała. Przeciąganie energii daje nieco lepsze rezultaty, zupełnie jakbyś ściągnął niebo na ziemię. Możesz wyobrazić sobie to na wszelkie sposoby, byle tylko ściągnąć energię do stóp.

Š             Poza stopami. Przemieszczaj energię jeszcze dalej, nie kończ na stopach. Wydaje się to pomocne.

Š             Wanna. Wyobraź sobie, że jesteś wanną w kształcie człowieka, wypełnioną po wodą po brzegi. Wyciągnij wielkie korki, jeden usytuowany w okolicach stóp, drugi na wysokości dłoni a kolejny w okolicy krocza. Wyobraź sobie jak energia (woda) uchodzi przez odpływy w dół, ku stopom.

Š             Oblubienica Chrystusa. Bóg, anioł lub wszechświat to płynąca przez ciebie złota energia, niczym niebiańskie doznanie erotyczne wypełnia cię od głowy po stopy, wywołując przyjemne wibracje w całym ciele. Możesz nawet wyobrazić sobie, jak gigantyczny Boski penis przenika do twej głowy i przesuwa się w dół, przez całą długość ciała. Jest to wyjątkowo zmysłowe i wielu osobom taka wizualizacja pomaga skupić się na ćwiczeniu i utrzymać zainteresowanie nim.

Š             Wdech i wydech przez stopy. Wydaje się to dziwne, ale pomaga w ukierunkowaniu energii ku dołowi.

Š             Ramiona skieruj w dół. Nie pozwól im poruszać się w trakcie wizualizacji.

Š             Wsparcie kawy. Wykonaj w tym czasie lewatywę z kawy lub nawet lepiej, jeśli jesteś kobietą, umieść w pochwie implant kawowy. Zdecydowanie ułatwi to medytację.

Š             Tunel powietrza. Wyobraź sobie, że leżysz w gigantycznym tunelu, w którym wieje wiatr a olbrzymi wiatrak zasysa powietrze i przepycha je w dół ku twoim stopom
z prędkością 500 mil na godzinę, wciskając całe ciało w stopy.

Š             Hak do mięsa. Wyobraź sobie, że twoja głowa zawieszona jest na haku rzeźniczym, reszta ciała zwisa w dół.

Š             Krzyż. Wyobraź sobie, że wisisz wysoko w powietrzu, na krzyżu. Zupełnie tak, jakbyś wisiał na wspomnianym wyżej haku.

Š             Ciągnięcie przez konie. Wyobraź sobie, że twoja głowa została owinięta liną, przytroczona do siodła a koń pędzi galopem.

Š             Ciągnięcie przez pociąg. Wyobraź sobie, że twoja głowa została przywiązana do tyłu pociągu. Ciało jest ciągnięte po torach i rozbija się o nie w miarę jak pociąg przyspiesza, odjeżdżając ze stacji.

Š             Ciągnięcie po wodzie. Wyobraź sobie, że twoja głowa została przywiązana do motorówki a ciało rozbija się o fale w miarę, jak motorówka przyspiesza.

Š             Wytłaczarka. Wyobraź sobie, że zostałeś wciśnięty w małą rurkę, głową naprzód. Pozostajesz w pozycji nieruchomej w miarę a rurka przesuwana jest w dół ku stopom, ściskając i miażdżąc ciało.

Š             Ciągnięcie przewodu. Wyobraź sobie, że przez twoje ciało, od twarzy po genitalia, przeciągnięty jest przewód. Nieco na przedzie ciała. Ktoś ciągnie za końcówkę przewodu coraz mocniej i mocniej.

Š             Wykrawacz do ciastek. Wyobraź sobie olbrzymi wykrawacz otaczający twoje ciało
i kształtujący je na obraz Boga.

Š             Dłuto mistrza. Wyobraź sobie, że jesteś blokiem kamienia a Boski Rzeźbiarz wykuwa
w tobie kształty. Mimo bólu jaki sprawia, stopniowo tworzy piękne dzieło.

Š             Wyciąganie dziecka. Kobiety a nawet mężczyźni mogą wyobrazić sobie problemy podczas porodu, gdy lekarz musi użyć kleszczy by siłą wyciągnąć dziecko z ciała matki.

Š             Ciężary. Wyobraź sobie, że do twoich rąk, stóp i krocza przyczepiono ciężary, które ciągną je coraz mocniej w dół.

Š             Mafijna egzekucja. Wyobraź sobie, że założono ci „betonowe buty” i wrzucono do rzeki Hudson.

Š             Wyrywanie paznokci. Wyobraź sobie, że ktoś mocno trzyma cię za głowę a ktoś inny obcęgami wyrywa ci paznokcie u rąk i stóp, ciągnąc je mocno w dół.

Š             Rozciąganie na kole. Wyobraź sobie, że przywiązano cię do średniowiecznego narzędzia tortur a oprawca powoli rozciąga na kole twoje ciało, rozrywając wszystkie stawy.

Š             Ciągnięcie na haczyk. Wyobraź sobie, że masz powbijane w ciało haczyki na ryby i ktoś ciągnie za nie w dół. Twoje oczy, uszy, nos, podbródek, stopy, szczęka, piersi, pępek, genitalia, rzepki, kostki i wszystkie inne części ciała odciągane są od głowy. Zamknij jednak usta, mimo że czujesz jak rozciąga się staw skroniowo-żuchwowy.

Š             Ciągnięcie za gigantyczny kolczyk. Wyobraź sobie, że masz założone olbrzymie, afrykańskie kolczyki, które obciążają uszy tak bardzo, że odciągają je od czaszki. Tak samo, możesz wyobrazić sobie kolczyk w nosie, pępku lub nawet na genitaliach.

Š             Ściąganie Jozuego. Wyobraź sobie, że ściągasz z nieba Jezusa lub Jozue do chwili, gdy całkowicie okryją twe ciało.

Š             Ściąganie za ciasnych kozaków. Wyobraź sobie, że masz za ciasne kozaki i zbyt ciasne jeansy, a znajomy próbuje je z ciebie ściągnąć.

Š             Ciągnięcie przez rekina. Wyobraź sobie, że pływasz w cudownych wodach Hawajów lub Wysp Kanaryjskich, gdy nagle rekin chwyta cię za bikini lub kostium i stara się ściągnąć pod wodę.

Š             Ciągnięcie za jelito lub pośladki. Wyobraź sobie ponownie haczyki na ryby wbite
w jelito i pośladek, oraz że ktoś ciągnie za nie z całej siły.

Š             Masaż. Wyobraź sobie, że ktoś silnie masuje twoje ciało, ściągając energię w dół, ku stopom.

Š             Delikatnie dotknij językiem podniebienia. Będzie łatwiej.

Š             Zaciśnij zwieracz. Dzięki temu łatwiej przemieścisz energię w dół. Oczywiście, zrobisz to automatycznie, jeśli jednocześnie wykonujesz lewatywę z kawy.

Š             Coś co jeszcze może pomóc w nadaniu energii odpowiedniego kierunku: jeśli leżysz, skieruj wnętrze dłoni ku górze. Staraj się, wykonywać ćwiczenie nago, jako symbol uwolnienia się od wszystkiego. Bierz głęboki wdech a następnie wciśnij ramiona w dół
z wydechem. Powinieneś usłyszeć lekkie pyknięcie w karku. Mężczyźni, nie powinni ściskać penisa i jąder a kobiety, powinny otworzyć waginę.

Š             Skręt. Wykonując ćwiczenie, przekręcaj szyję w przód i w tył, ściągnij palce u stóp, skręć biodra, podciągnij kolana. Jest to część ćwiczenia na skręt kręgosłupa, które usprawnia przewodzenie energii w ciele.

Š             Wszystko, co sprawia, że usłyszysz bulgotanie w jelitach w trakcie ćwiczenia, jest korzystne.

Š             Dość egzotyczny pomysł, choć skuteczny: weź podstawowe urządzenie do pomiaru prądu, wskazujące miliampery. Przymocuj jedną końcówkę do głowy a drugą do stóp. Będziesz potrzebować srebrnych elektrod oraz pasty przewodzącej. Zobacz jak zmieniają się wartości w miarę jak ćwiczysz. Im większe wahania tym lepiej.  Będą one rosły coraz bardziej im większe będziesz mieć doświadczenie w medytacji.

Empatyczne wskazówki dla zaawansowanych

Leczenie empatyczne oznacza wykorzystanie siły z zewnątrz, od osoby lub rzeczy, która pomaga w uleczeniu.

Š             Przytul się do starego dębu, lub usiądź tyłem do niego. Jeśli wykonasz to dobrze, zobaczysz o ile łatwiejsza jest medytacja. Dęby emitują najsilniejszą energię spośród drzew i sama ich obecność może pomóc ci skierować ją w dół.

Š             Leżąc na łóżku w trakcie medytacji, skieruj głowę w kierunku równika. (Jeśli mieszkasz na półkuli północnej, głowa powinna być skierowana na północ a stopy na południe.) Działa to, ponieważ naturalna energia eteryczna ziemi  przepływa od biegunów do równika. Jeśli właściwie się ułożysz, zyskasz dodatkowe korzyści
z medytacji.

Š             Wzmocnienie otwartą wodą. Kup trzy butelki Ice Age Glacial Spring Water. Jest to kanadyjska woda, którą łatwo dostaniesz w wielu sklepach. Każda pojemność butelki będzie dobra, choć im większa tym lepsza. Umieść po jednej z butelek w odległości około 6 cali od każdej stopy i jedną pomiędzy nogami około 6 cali od krocza. Woda wykazuje niesamowite właściwości ściągające energię.

Š             Usiądź w wirze energetycznym. Może to być kłopotliwe dla początkujących. Niektórzy wyczuwają naturalne wiry na ziemi. Są one rozrzucone w wielu miejscach. Są osoby, które będą w stanie wykorzystać energię ich działania a innym nie będzie ona odpowiadać. Uważaj, nie wszystkie wiry są zdrowe. Jeśli źle się poczujesz, przerwij medytację i nie korzystaj z nich więcej.

Š             Empatia ze strony partnera/przyjaciela. Jeśli masz osobą, z którą możesz współpracować, poniżej znajdziesz kilka wskazówek.

Š             Bliskość. Dwie osoby mogą siedzieć lub leżeć koło siebie oddając się medytacji. Do pewnego stopnia wspólny wysiłek będzie odczuwany przez obie strony i łatwiej będzie im skierować energię w dół. Obie osoby muszą przyjąć taką samą pozycję i twarzą w tym samym kierunku.

Š             Medytacje grupowe. Więcej niż dwie osoby - lub tyle ile ci odpowiada - mogą wykonywać medytację w tym samym czasie. Najlepiej, jeśli wszyscy będą skierowani
w tę samą stronę, czy to siedząc czy też leżąc. Każdy będzie odczuwał rezultaty działania pozostałych osób.

Š             Ciągnięcie. Jedna z osób leży, wykonując ćwiczenie. Druga stoi u jej stóp i ciągnie za nie, wizualizując sobie jak energia medytującej osoby spływa do stóp. Jeśli chcesz, osoba asystująca może ciągnąc również za inne części ciała: palce u stóp, biodra, kolana, dłonie, palce, uszy, nos, usta, itd. Później, możecie zamienić się rolami.

Š             Pobudzenie serca. Jedna z osób leży i wykonuje ćwiczenie. Druga stoi ponad nią
i przesuwa dłońmi w dół ponad ciałem osoby medytującej. Zawsze ruch wykonujemy
w dół, nigdy w górę. Dłonie mogą dotknąć ciała, ale lepiej jeśli są w pewnej odległości, w polu oddziaływania energii ciała. Jest ona ułożona warstwami, więc zgodnie z ich położeniem można również regulować ich wysokość: najpierw około cala nad ciałem, potem dwóch, a następnie trzech i czterech.

Š             Przytulanie. Jeśli w trakcie ćwiczenia przytulają się dwie osoby, energia ściągana jest
w dół. Można wykorzystać silniejszą energię partnera, by ukierunkować swoją.  Wyobraźcie sobie wiele pierścieni, przesuwających się w dół waszych połączonych ciał. Okręgi są bardzo ciasne i ściskają wasze ciała razem.

Š             Seks. Można wzmocnić ćwiczenie wykonując je z partnerem seksualnym. Jest to nieco bardziej skomplikowane i wyjaśnione w artykule Seks. [link] Jest to jedyny, rekomendowany przez mnie, rodzaj aktywności seksualnej.

Bezpieczeństwo

                        Bezpieczeństwo to podstawa jeśli podejmujemy jakiekolwiek działania uzdrawiające.  Wiele medytacji nie jest bezpiecznych. Można łatwo przesadzić, stracić świadomość, "odlecieć", lub doświadczyć innych szkodliwych skutków. Z mojego doświadczenia, ćwiczenie Roya Mastersa jest bardzo bezpieczne z kilku powodów.

                        Jest łatwe do nauki w domu. Nie wymaga żadnych specjalnych szkoleń, inicjacji, opłat wstępnych czy przeszkolonych nauczycieli lub grupy, którzy mają ci w nim pomóc. Jest to tym bezpieczniejsze, że nauczyciele i grupy mogą zaburzyć medytacje.

                        Możesz wykonywać ćwiczenie tak często i tak długo jak zechcesz. Nie można tego powiedzieć o wielu innych metodach medytacji. Na przykład, należy unikać wszelkich modlitw i medytacji, które wysyłają energię w górę, ponieważ mogą one wspaniale działać na umysł, ale w dłuższej perspektywie nie może być bezpieczne.

                        Ćwiczenie nie wyprowadzi cię na manowce. Niektóre rodzaje modlitw, takich jak afirmacje, mogą łatwo prowadzić ludzi w kierunkach, które nie są zdrowe. Na przykład, niektóre afirmacje powodują, że ludzie wierzą w rzeczy, które nie są prawdziwe, takie jak "codziennie staję się szczęśliwszy i zdrowszy.” To stwierdzenie może być prawdą, ale często nie jest i jest to tylko próba prania mózgu.

                        Nie wywołuje wizji, halucynacji i innych zjawisk paranormalnych.

                        Uziemia i centruje, co wydaje się być znacznie bezpieczniejsze niż w przypadku innych technik.

                        Nie męczy ciała lub umysłu. Na przykład, wielu nauczycieli modlitwy i medytacji nakazuje przyjąć niewygodne pozycje, które nie są potrzebne i z naszego punktu widzenia, mogą nawet doprowadzić do kontuzji. Niestety, dotyczy to w szczególności praktyk orientalnych, takich jak joga i tai chi. Oczywiści są one korzystne, ale trzeba mieć nauczyciela, który ciągle sprawdza, czy nie obciąża się więzadeł i stawów.

                        Nie hipnotyzuje. W rzeczywistości pan Masters nazywa swoje ćwiczenie anty-hipnozą. Zanim pan Masters zajął się nauczaniem medytacji był hipnotyzerem i twierdzi, że jego ćwiczenie jest wstanie przełamać efekty działań wcześniejszych hipnoz, rozmów
i obrazów, które utrwaliły się w ich wyniku. 

                        Nie potrzeba dogmatów ani doktryn. Innymi słowy, nie potrzeba nic nikomu wpajać, by ćwiczenie było skuteczne. W tym zakresie jest ono czyste. Dogmaty mogą pomóc niektórym ludziom, ale w tym przypadku nie są konieczne, co stanowi kolejny element świadczący o bezpieczeństwie medytacji.  Ćwiczenie ma głównie na celu usunięcie obrazów, myśli i emocji, które w miarę postępów okazują się być nieprawdziwe. W takim podejściu, ćwiczenie bardzo różni się od afirmacji, która stara się wpływać na mózg w sposób, który czasem nie jest zdrowy, choć może wydawać się niegroźny.

                        Nie rozwija "zdolności psychicznych". Niektórzy mogą poczytać to za wadę.
Z doświadczenia wiem, że większości ludzi jest lepiej bez tych zdolności, dopóki nie są gotowi by właściwie się nimi posługiwać.

                        Jest to powolny, zrównoważony i bezpieczny sposób na otwarcie centrów energetycznych ciała i jego uzdrowienie. To największa korzyść z tego ćwiczenia, czego nie można powiedzieć o większości modlitw i medytacji. Dzieje się tak, ponieważ ćwiczenie jest niespecyficzne. To znaczy, że nie skupia się na żadnej konkretnej myśli, narządzie, obszarze, lub czymkolwiek innym. Zamiast ćwiczeniem, można go więc nazwać czystą świadomością własnej energii. 

Rozdział III

OGÓLNE REZULTATY.

                        Dwa podstawowe działania mają miejsce. Po pierwsze odprężamy się, uspokajamy
i przejmujemy kontrolę nad umysłem.

Zawsze jest to pierwszy krok przy większości ćwiczeń duchowych, takich jak modlitwy, afirmacje i medytacje. Można wówczas zobaczyć, że wcale nie kontrolujemy umysłu, wędruje on, pędzi w nieznanym kierunku, łatwo rozprasza się i nieraz przypomina wręcz dzikie zwierzę.

                        Wielokrotne powtarzanie ćwiczenia pozwala na przejęcie kontroli na naszym niesfornym umysłem, zupełnie jakbyśmy szkolili zwierzę lub dyscyplinowali niesforne dziecko.

                        Drugi aspekt jest bardziej wyjątkowy. Ćwiczenie to nie tylko jest w stanie doprowadzić uzdrawiającą energię do ciała i umysłu, ale też faktycznie oraz w niezwykły sposób przemienić ciało i umysł. Tym różni się od innych ćwiczeń, chociaż myślę, że jest to również intencją większości modlitwy.

                        Energia jest sama w sobie niewidoczna dla większości, lecz jest to w rzeczywistości podstawowy "materiał" lub "eter”, który stanowi budulec wszystkiego. W innych kulturach
i tradycjach, znana jest jako prana, chi, qi, siła życiowa, energia życiowa, a nawet energia punktu zerowego.

                        Im więcej tej energii przepłynie przez nasze ciało, tym lepiej się czujemy. Ponadto, absorbując jej więcej, możemy być w stanie rozwinąć pewne ośrodki mózgowe, które
w przeciwnym razie pozostają uśpione. To z kolei może powodować, rozwój nowych możliwości i zdolności takich jak zwiększona percepcja, itp.

                        Osobiste doświadczenie. Metodę medytacji stosuję codziennie, od ponad 33 lat. Nadal wspiera fizyczne uzdrowienie mojego ciała i pozwala na rozwój mojego umysłu
w sposób, którego nie mogłem sobie wyobrazić. Stąd też, gorąco ją polecam.

                        Czy to jest religia? Pan Masters jest chrześcijaninem. Jednak jego ćwiczenie jest całkowicie bezwyznaniowe. Nie wymaga żadnego szkolenia religijnego lub przynależność, choć znajomość niektórych pojęć biblijnych może być pomocna w jego zrozumieniu.

                        Na przykład, w modlitwie Ojcze nasz, pojawia się stwierdzenie „Bądź wola Twoja jako w niebie tak i na ziemi". Ćwiczenie to, i jest to jedyne ćwiczenie jakie znam, wprowadza te słowa w czyn, ponieważ sprowadzamy energię nieba prosto w dół od głowy, w dół prosto do twoich stóp. Dosłownie sprowadzamy Niebo na ziemię.

                        Pan Masters twierdzi, że nauczył się tej metody spontanicznie będąc dzieckiem i po prostu okazało się, że dała mu specyficzny rodzaj spokoju i poczucie innej perspektywy. Dlatego też, bardzo często medytował. Jego przekonania religijne przyszły później, gdy mimo spostrzeżeń zdobytych dzięki codziennej medytacji zrozumiał, jak istotne jest znaczenie Biblii i jej prawd. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat idei pana Mastersa, proponuję lekturę jego książki pt. How Your Mind Will Keep You Well. Znajdziesz w niej podstawowe informacje o ćwiczeniu medytacyjnym. Inne publikacje zajmują się konkretnymi kwestiami, takimi jak rodzice, seksualność, żywność, medycyna i inne tematy.

                        Czytanie to nie wszystko. Pan Masters mówi wyraźnie, że czytanie o medytacji nie rozwiąże problemów. Zamiast tego, naucz się medytować codziennie, a większość problemów będzie powoli znikać z twojego życia. Zgadzam się z tym, w przeważającej części, a więc nie polecam zbyt dużo czytać o medytacji. Tym niemniej, wspomniana publikacja pana Mastersa będzie pomocna na początek, aby zrozumieć podstawowe procedury i dlaczego metoda ta jest inna niż wszystkie inne.

Oczyszczenie umysłu

                        Doprowadzenie nowej energii jest najważniejsze. Oznacza to opróżnienie umysłu lub jaźni na tyle z tego świata, jak to możliwe w krótkim okresie medytacji. Zrozumienie tej kwestii jest najważniejsze. Roy Masters nie podkreśla jej w wystarczającym stopniu, ale oczyszczenie stanowi esencję jego ćwiczenia i warunek jego sukcesu. 

            Pojęcie to omawiane jest w Biblii, na przykład w wyznaniu: „Niech będzie wola twoja". Jest to koncepcja wyrzucenia z siebie wszystkiego i wszystkich swoich myśli by otworzyć  siebie, umysł i ciało, a zwłaszcza jego połączenia stawowe, na coś nowego, coś innego, coś poza tym fizycznym światem.

Nowe źródło energii

                        Zmodyfikowane ćwiczenie Roya Mastersa połączy cię z nowym źródłem osobistej
i uzdrawiającej energii.  To może brzmieć dziwnie. Nie ulega wątpliwości jednak, że jest to prawda, i można ją poczuć najpierw jako lekkie mrowienie, a następnie w całym ciele.

                        Energia ta może być zwana eteryczną, Bogiem albo Jezusem, albo siła witalna. Nazwij ją jak chcesz. Cokolwiek to jest, to jakiś rodzaj pierwotnej energii życia, która wspiera nasze zdrowie, szczęście i długie życie. Wiąże się również z pewnymi zdolnościami ludzkimi, które nie są dostępne, gdy jesteśmy podłączeni do fizycznych i środowiskowych źródeł energii
w fizycznej rzeczywistości. Jest to klucz do zrozumienia tego ćwiczeń oraz, do pewnego stopnia, wszystkich modlitw i praktyk medytacyjnych.

Cel ćwiczenia

                        Celem medytacji jest aktywowanie twojego pełnego potencjału. Jest to coś więcej niż tylko uspokojenie umysłu, lub zwiększenie własnej świadomości, choć         są z tego również korzyści. Ćwiczenie to długa i powolna droga, więc najlepiej jest zacząć już teraz.

Rozdział IV

WYJĄTKOWE KORZYŚCI Z ĆWICZENIA.

Uleczenie fizyczne

                        Rezultatów płynących z wykorzystania nowego źródła energii jest wiele i występują na wszystkich poziomach naszego istnienia. Na przykład, leczenie fizyczne pojawia się, ponieważ subtelna energia, wkraczająca przez głowę do naszego ciała, automatycznie rozchodzi się wszędzie w organizmie i pomaga odblokować wiele obszarów mózgu i ciała.

                        W gruczołach i innych organach zachodzi wiele subtelnych zmian. Na przykład, jeśli medytujemy na siedząco i jak proponowałem, hamujemy współczulny układ nerwowy. Jest to rodzaj układu nerwowego odpowiedzialnego za walkę. Zagwarantowanie mu odpoczynku mocno uspokaja aktywność gruczołów nadnerczy i tarczycy, wspomaga aktywność systemu odpornościowego oraz układów pokarmowego i wydalania.

                        Z tego jednego tylko działania na układ nerwowy płynie wiele innych korzyści. Oddychanie zwykle automatycznie staje się wolniejsze i głębsze, przez co więcej tlenu dostarczane jest do komórek. Zmiany w oddychaniu lepiej dotleniają organizm. Więcej tlenu w organizmie znacznie wspomaga jego prawidłowe odżywienie i metabolizm. To często powoduje samoistne leczenie i jest powodem zalecania terapii tlenowych przy niektórych dolegliwościach.

                        Wywołuje reakcje lecznicze. Gdy ciało fizycznie zmienia się w wyniku medytacji, możesz czasami spodziewać się niezwykłych lub po prostu irytujących objawów leczenia. Nie ma jednak powodów do niepokoju, ponieważ reakcje miną. Możesz pominąć medytację przez jeden dzień, jeśli czujesz, że Twoje ciało musi "nadgonić" lub uporać się z czymś przez jeden dzień.

                        Z drugiej strony, czasami medytacje przyśpieszają reakcje. Trzeba będzie poeksperymentować, aby dowiedzieć się jak najlepiej poradzić sobie z taką sytuacją. Może będę w stanie pomóc, jeśli tego typu trudności nadal będą się pojawiać. Być może istnieje procedura lub jakiś element twojego życia, nad którym musimy bardziej się pochylić.

Leczenie umysłu/emocji

                        Tyle zmian pojawia się na poziomie mentalnym i emocjonalnym, że spora część tego artykułu będzie poświęcona tylko kilku z tych największych.

                        Leczenie umysłu pojawia się z kilku przyczyn. Medytacja jest niczym kontrola stanu psychicznego u lekarza, przeprowadzana raz lub dwa razy dziennie. Często zauważysz, że automatycznie dokonujesz przeglądu dnia i planujesz kolejny, bez konieczności głębszego zastanowienia się.

                        Niezakończone procesy myślowe zostaną zamknięte w miarę, jak twój umysł przestaje wymykać się spod kontroli. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że są tak zajęci swoimi chwilowymi zadaniami, że nie kończą swych myśli i wielu projektów, w domu lub
w pracy. Podczas medytacji, wiele procesów myślowych kończy się samoistnie. To nie tylko odpręża umysł i emocje. Często, niesie ze sobą także wiele zaskakujących spostrzeżeń
i pomysłów dla siebie.

                        Przywoływane są stare urazy psychiczne i emocjonalne. Dzięki temu możemy przyjrzeć się im z nowej perspektywy. To drastycznie redukuje stres. Jest to proces bardzo potrzebny wielu osobom, by móc uleczyć je w sensie fizycznym, jak również emocjonalnym
i psychicznym. Nie zawsze jest to przyjemne, ale jeśli będziemy się obserwować
i przyjmować obrazy ze spokojem, nie oceniając niczego, nasze traumy w końcu miną. To wszystko, co jest potrzebne w większości przypadków. Rzadko, dobrze jest omówić swoje spostrzeżeń z doradcą lub dobrym przyjacielem, ale zwykle nie jest to konieczne a i nie zawsze jest to pomocne, ponieważ zwykle musimy jedynie pozwolić obrazom odejść
i przeminąć. Rozmawianie o tym godzinami wcale nie jest pomocne.

                        Medytacja przywraca nas również do rzeczywistości i utrzymuje w niej. Tu właśnie leży źródło wszelkiej mądrości i uleczenia. Strach i niepewność są w przyszłości, podczas gdy poczucie winy i wyrzuty sumienia żyją w przeszłości. Zrozumiesz to o wiele lepiej medytując codziennie. Ćwiczenie w fantastyczny sposób utrzymuje nas tu i teraz, w obecnym czasie. Jest to coś, z czym większość ludzi ma w tej chwili problem.

                        Ćwiczenie jest niezwykle uziemiające i centrujące. Większość metod nie ma tej właściwości. Uziemienie, które jest przedmiotem artykułu, jest najważniejszym czynnikiem uzdrowienia wielu osób. Szczególnie, że nasz świat tak szybko się zmienia a uziemienie
i centrowanie są niezwykle ważne dla wszystkich procesów leczniczych.

                        Odprogramowanie zamiast przeprogramowania. Ćwiczenia odprogramowuje umysł,
a nawet ciało na wiele sposobów poprzez naruszenie i złamania starych napięć. Oznacza to, że powoli cofamy się do swoich dawnych traum i problemów.

                        W porównaniu, afirmacje, większość wizualizacji i ćwiczeń na koncentrację przeprogramowuje umysł. To jest istotna różnica pomiędzy proponowaną formą medytacji
i niemal wszystkimi innymi.

             Wybielanie vs. Usuwanie. Jest to temat na cała książkę. Oznacza to, że inne metody mają tendencję do wybielania problemów, lęków, gniewu i innych niechcianych myśli
i emocji. Zamiast tego ćwiczenie Roya Mastersa często ma odwrotny efekt.

Zmusza do przyjrzenia się problemowi. Jeśli jesteś w stanie tylko obserwować je bez większych reakcji, uwolnisz się od nich i przestaną mieć wpływ na twoje postawy, emocje
i myśli.

             Taki proces odprogramowania trwa kilka lat, ale jest warty wysiłku. Na każdym poziomie traumy, ukrytych emocji i myśli pojawia się coraz więcej negatywnych wzorców myślowych. Krok po kroku, będziesz się od nich uwalniać i działać znacznie lepiej pod każdym względem. Chrześcijanie nazywają nawróceniem lub podążaniem za Panem lub
z duchem.

             Odprogramowane i uzdrowienie. Uwalniając negatywne wzorce energetyczne
w znacznym stopniu otwierasz ciało na każdy rodzaj leczenia.

Eliminowanie innych istot i choroby z nimi związane

                        Medytacja, jak wszelkie jej formy, pomaga w usuwaniu setek szkodliwych istot
z pola energetycznego każdej osoby. Jednostki te, czyli inne dusze, nie są powiązane
z naszym ciałem. Są to dusze, które były zwykle z nim związane, ale zmarły z przyczyn naturalnych, lub zostały zamordowane. Dusze te są targane złością i często powodują szkody. Mogą one również powodować choroby.

                        Więcej yang. Medytacja sprawia, ciało i jego pole energetyczne staje się znacznie bardziej yang. Związane jest to z kumulowaniem energii, który zamyka pewne wrota lub rozrywa aurę i energię, w której obce podmioty mogą żyć przez wiele lat. Zamknięcie wrót energetycznych to ogromna zaleta naszego ćwiczenia i nie występuje w większości innych ćwiczeń umysłowych, czy modlitwie. Aby dowiedzieć się więcej o yin i yang, przeczytaj artykuł Choroby yin i yang. [link]

                        Podgrzewanie pola energetycznego. Kiedy codziennie wykonujemy ćwiczenia medytacyjne, potężna energia przemieszczająca się w dół sprawia, że ciało staje się bardziej yang i zyskuje zdolności do samoleczenia. Nie lubi tego większość bezcielesnych istot, przez co opuszczają nasze pole energetyczne i uciekają by niepokoić kogoś innego. Więcej na ten temat w artykule Istoty połączone i uwolnienie. [link]

                        Wyciszenie umysłu i ciała. Ten efekt ćwiczenia medytacji jest również nieprzyjazny na obcych dusz i powoduje, że część z nich ucieka. Wolą, aby ukryć się w ciałach i polach energetycznych osób, które są wiecznie zdenerwowana i rozedrgane.

                        Lepszy ogólny stan zdrowia. Ta medytacja, w przeciwieństwie do większości innych, ma potężny wpływ leczniczy na całe ciało. Istoty, najlepiej rozwijają się w chorych
i zniechęconych ciałach i nie tracą czasu na osoby zdrowe i szczęśliwe.

Nasza medytacja jest

Š             Przyzwyczajeniem, które pozwala zakończyć przywiązanie do innych bezmyślnych nawyków.

Š             Dyscypliną, który pomaga usunąć potrzebę dyscypliny.

Š             Wykorzystaniem oddolnej siły woli, które pomaga zakończyć okres jej panowania.

                        Ten rodzaj medytacji jest formą psychoterapii. Delikatnie porusza ukryte myśli
i postawy, więc możemy przyjrzeć się im w sposób obiektywny. Jest to terapia, która samodzielnie zachodzi swoim własnym tempem i przywołuje problemy dokładnie
w odpowiedniej kolejności. Poprzez kultywowanie „świadectwa" o sobie, rzuca światło prawdy na każdą aktywność, relacje i wydarzenia w życiu. Ma silne działanie uzdrawiające, jeśli jesteś skłonny do ich przeprowadzenia zmian.

                        Choć regularna psychoterapia na pewno może być korzystna, problemem każdej ze znanych form jest to, że trzeba współpracować z terapeutą, który zwykle nie ma pełnej świadomości wszystkich własnych problemów i może wszystko mylić i zniekształcać bazując na własnych doświadczeniach.  Innymi słowy, interakcja z kimś innym, choć często pomocna, wprowadza także inne składniki i teorie, które mogą nie być odpowiednie dla nas i często prowadzi nas w przypadkowych kierunkach, z których wiele dziś nie jest przydatnych.

                        Ponadto, podczas regularnych spotkań, terapeuta lub pacjent wybiera kwestie do dyskusji, w celu omówienia ich, podczas gdy niewiele dzieje się w obszarze samej analizy problemu. Dzięki naszej medytacji, wszystkie te kwestie są opracowywane są znacznie dokładniej i płynniej przez Boga lub wyższą jaźń.

                        Negatywne i przypadkowe, rozpraszające myśli nagle okazują się mieć znacznie mniejszą energię. To dość zaskakujący efekt psychiczny. Wynika on z obserwacji własnych myśli i sposobu wychowywania oraz uwolnienia od starych traum.

                        Co zaskakujące, przestajemy użalać się nad sobą lub nagle zauważamy, że nie jesteśmy już tak źli lub zdenerwowani rodziną. Automatyczne ograniczenie tego negatywnego myślenia jest niesamowitą korzyścią dla wielu ludzi, którzy próbowali już afirmacji, modlitwy, medytacje i wielu innych metod, aby osiągnąć ten cel.

                        Nasza medytacja jest anty-hipnozą. Roy Masters jest hipnotyzerem z zawodu. Uświadomił sobie, ludzie nie potrzebują hipnozy wyleczyć problemy. W rzeczywistości, większość z nich jest już zahipnotyzowana! Większość z nas żyje w lekkim transie, który nazywa "hipnozą życia". Twierdzi, na przykład, że reklama telewizyjna jest tylko środkiem dającym wielu ludziom po-hipnotyczną sugestię, aby kupić pewną markę samochodu lub szamponu. Reklama może działać, ponieważ ludzie są już trochę w transie i łatwo ulegają wpływowi takich głupich reklam. Reklama ma również inne aspekty, bardziej duchowe, mające na celu podniesienie świadomości ludzi i przekonaniu ich do nowych produktów
i usług. Jednak wiele reklam skierowanych jest do podświadomości i często wykorzystują sugestie hipnotyczne, by zwabić ludzi nieświadomie. Można to nazwać ciemną stronę reklamy.

                        Poprzez zwiększenie świadomości, medytacja wyzwala ludzi z hipnotycznego transu, w którym żyją na co dzień.

 

Rozdział V

NASZE ĆWICZENIE VS PRANIE MÓZGU

Poniższa tabela pokrótce wyjaśnia różnice pomiędzy medytacją a praniem mózgu.

MEDYTACJA

PRANIE MÓZGU

Trening umysłu

Manipulacja

Rozwija wolną wolę

Niszczy wolną wolę

Dodaje mocy

Odbiera moc

Nie jest agresywna

Jest agresywne

Nie ma związku z seksem

Zawsze skupia się seksie

Uszlachetnia

Poniża

Oświeca

Ogłupia

Zwiększa przepływ energii eterycznej

Zmniejsza przepływ energii eterycznej

Zwiększa bilans Na/K

Zmniejsza bilans Na/K

Eliminuje traumy

Powoduje traumę

Zawsze niszczy

Zawsze ulecza

„tworzy od wewnątrz”

„czyni z niczego”

Zwiększa kontrolę umysłu

Odbiera kontrolę umysłu

Otwiera centra energetyczne i nadaje im odpowiedni kierunek

Zamyka centra energetyczne i obraca je w przeciwnym kierunku

Zwiększa siły witalne

Zmniejsza siły witalne

Zmusza do radzenia sobie z problemami

Zagłusza problemy

Zwiększa świadomość

Obniża świadomość

Uwalnia

Więzi

Zwiększa inteligencję

Zmniejsza inteligencję

Przywołuje Ducha Świętego i pomaga w usunięciu istot niepożądanych

Przywołuje istoty bezcielesne

 

                        Nasza medytacja wspiera rozwój zdrowych postaw. Emocjonalnie, powoli stajemy się bardziej skupieni i zdystansowanie wobec swoich postaw i podejścia do życia. Ktoś inny stanie się bardziej skoncentrowany na sobie, co nie jest równoznaczne z egocentryzmem. Różnica pomiędzy tymi dwoma stanami jest ogromna. Skupienie na sobie oznacza, znalezienie punktu równowagi i spokoju. Uwalnia to od egocentryzmu i skoncentrowaniu na własnym ego.

             Efekty fizyczne, psychiczne i emocjonalne łączą się by przekształcić całą osobowość, obrócić ją do góry nogami, skłonić do miłości, bezinteresowności i uczynić bardziej oświeconą. To jest właśnie piękno naszej medytacji.

Zmiana nawyków

                       Dzięki medytacji opuszczą nas złe nawyki. Co ciekawe zrozumiesz, że nie są już
z tobą kompatybilne. Wiele z nich po prostu wynikało z nieświadomości. W miarę jak twoja świadomość rośnie, widać jakie były ich korzenie. Medytacja pozwala zrozumieć siebie, nie czyniąc z nas osób negatywnych i egocentrycznych.

                        Zauważysz motywy, jakie tobą kierowały i dlaczego palisz, pijesz alkohol lub praktykujesz inne nawyki lub niszczące cię działania. Zdrowy rozsądek i sens duchowy przejmą kontrolę. Zmiany stają się o wiele łatwiejsze. Życie staje się prostsze i szczęśliwsze, bez żadnych specjalnych wysiłków, z wyjątkiem codziennych medytacji, które należy kontynuować nawet, jeśli masz poczucie, że jesteś już „oświecony”.

Świadek

                        Nasze ćwiczenia oferuje prosty sposób treningu umysłu, pozwalającego obserwować się bez wydawania wyroku lub potępienia. Samo w sobie nie stanowi to rozwiązania problemu, ale jest sposobem na zwiększenie świadomości.

                        Poprzez zwiększenie świadomości, rozumiemy lepiej siebie i innych. To zrozumienie przynosi rozwiązania problemów bez walki i wysiłku.  Jedynym wymaganym wysiłkiem są regularne ćwiczenia.

                        Jest to unikalny sposób na rozwiązanie problemów. Po raz pierwszy przeczytałem
o tym pomyśle lata temu w książkach J. Krishnamurti. Gorąco polecam ich lekturę. Trzeba pamiętać jednak, że podczas gdy zaleca on medytację jako rozwiązanie wszystkich problemów, to nie oferuje żadnego konkretnego ćwiczenia. Wierzę, że stosował to samo ćwiczenie, ale albo nie chciał podzielić się nim, albo nie zdawał sobie sprawy, że należy je wyraźnie określić.  W rezultacie, jego książki wspaniale się czyta, ale nie będzie to miało takiego rezultatu jak wykonanie ćwiczenia.

                        Bycie świadkiem jest doskonałe, jeśli nie można zmienić sytuacji. Stawanie się świadkiem swojego życia jest fantastyczne zwłaszcza, jeśli jesteś w sytuacji, której nie można zmienić. Na przykład, niektórzy ludzie są chorzy i zajmie im kilka lat by wyjść z tego stanu. Inni tkwią w toksycznym małżeństwie albo mają bardzo stresującą pracę lub są też
w miejscu, którego nie lubią, ale nie mogą szybko wprowadzić zmian.

                        W tych przypadkach, nauczenie się bycia świadkiem sytuacji bez reakcji znacznie zmniejsza stres i może uratować życie.

Ćwiczenie a zdrowie seksualne

Ćwiczenie medytacyjne wraz z moją modyfikacją jest doskonałe dla zdrowia seksualnego. Niektóre z zalet pokrywają się z ogólnymi korzyściami, inne zaś odnoszą się wyłącznie do sfery seksualnej. Ćwiczenie może pomóc:

1.         Utrzymać skupienie i skoncentrować się.

2.         Dostarczyć przyjemności seksualnej bez wyczerpania ciała. Nie potrzebujemy do tego celu partnera i możemy wykonywać je samodzielnie.

3.         Dostarczyć nowej perspektywy i prawdy, która rzuci nowe światło na związek lub sytuację.

4.         Rozproszyć i uwolnić fantazje seksualne i doznania cielesne w zdrowy sposób, bez ich tłumienia.

5.         Uwolnić traumy i blizny, które wpływają na postawy i zachowania seksualne.

6.         Zrównoważyć działanie współczulnego i przywspółczulnego układu nerwowego,
w wyjątkowy, głęboko relaksujący sposób.

7.         Rozwinąć tzw. moc. To jest wspaniała korzyści dla uzdrowienia seksualnego.

8.         Zaakceptować swój wygląd podczas czynności seksualnych, jeśli dla kogoś stanowi to problem. Na przykład, prawidłowo wykonując ćwiczenie „spłaszczamy” klatkę piersiową, jeśli jest nieco wydatna. Ćwiczenie koryguje pozycję bioder i inne wady postawy.

9.         Dowiedzieć się, kim naprawdę jesteś i nauczyć się nowych idei, poza tymi, których nauczyło nas przez społeczeństwo, przyjaciele, rodzina i inni.

10.   Poprawić własną integralność, koordynację ciała i duszy, integrację osobowości.

11.   Usunąć haki, ciernie, istoty i inne subtelne zaburzenia równowagi.

12.   Zmniejszyć i ostatecznie wyeliminować „skrzywienia” ciała, które są wynikiem traum na tle seksualnym.  Jest to bardzo ważne, w niektórych przypadkach, aby odbudować swoje zdrowie.

13.   Zwiększyć świadomość seksualną i tożsamość oraz temperament.

14.   Pogrubić srebrny sznur, który łączy nas z naszym duchem.

15.   Promować zdrowy celibat, jeśli jest to pożądane.

16.   Złagodzić napięcie mięśni, które zawsze wpływa na zdrowie.

17.   Zneutralizować wszelkie blokady, implanty i inne inwazje na ciało, mózg i duszę, które wpływają na postawy i zachowania seksualne.

18.   Wyeliminować wszystkie infekcje i wszystkie toksyny z ciała, mózgu i duszy.

19.   Wyeliminować nerwice lub fiksacje związane z seksualnością.

20.   Promować eteryczne życie. Jest to mniej związane z seksualnością a bardziej
z przyjemnym stylem życia opartym o właściwą harmonię energii eterycznej i jej pola.

21.   Zwiększyć wpływ duszy na mózg i zwiększyć wpływ mózgu i duszy na uczucia ciała.

22.   Dowiedzieć się, czym jest prawdziwa miłość, nie zaś pociąg seksualny lub odrzucenie.

23.   W przypadku mężczyzn i niektórych kobiet - aby stać się "słupem", czyli siłą, skupieniem i uziemieniem. Więcej na ten temat w artykule Słupy i wspinacze. [link]

24.   Dowiedzieć się, jak walczyć o siebie i innych – i wygrać, ale bez szkody dla nikogo.

25.   Dowiedzieć się, czego naprawdę chcemy i potrzebujemy.

26.   Kontrolować lepiej swoje ciało.

27.   Pozbyć się strachu.

28.   Zrównoważyć siły yin i yang w organizmie i mózgu.

29.   Poznać swoją prawdziwą delikatność, wyzbyć się egoizmu, zwiększyć poczucie samokontroli i samorządności.

30.   Uniezależnić się.

31.   Rozwijać górne centra energetyczne. Te wydają się być związane z większą niezależnością, mniejszym egoizmem, współzależnością lub zdolnością do uzyskania wraz z innymi większej kreatywności, wiedzy i mądrości.

32.   By lepiej połączyć głowę i serce.

33.   Zwiększyć poczucie własnej wartości i pozbyć się smutku, depresji i innych negatywnych emocji.

34.   Zmniejszyć toksyczne yin i toksyczne yang w organizmie, zmniejszając w ten sposób słabość, uczucia agresji i inne szkodliwe uczuć i toksyny w organizmie.

35.   Zwiększyć świadomość seksualną.

 

 

 

 

Rozdział VI

JAK ZROZUMIEĆ ĆWICZENIE POPRZEZ ANALOGIE.

Medytacja jest jak:

Š             Oswajanie bestii umysłu. Czasami ćwiczenie może przypominać „łamanie” dzikiego konia lub oswajanie innego, dzikiego zwierzęcia.

Š             Powrót do domu. To jest jak decyzja o pozostaniu w domu i spędzeniu czasu ze swoim prawdziwym zamiast poświęceniu się rozrywkom i innym atrakcjom. Nasza medytacja jest sposobem bycia ze sobą w miłej atmosferze, przyżenia się problemom bez reagowania na nie w jakikolwiek sposób.

Š             Ściszenie radia by usłyszeć muzykę w bardziej subtelny sposób.

Š             Codzienna wizyta w kinie, na filmie o sobie samym. To może wydawać się nudne, chorobliwe i egocentryczne, a w istocie nie jest. Jesteś dzieckiem Boga, autorefleksja
i przyjrzenie się sobie w ten sposób jest wspaniałym ćwiczeniem, które pomaga docenić siebie, jak również docenić innych, na głębszych poziomach.

Š             Magnesowanie kawałka żelaza. Nasze wyjątkowe ćwiczenie jest jak pocieranie kawałka żelaza magnesem w celu namagnesowania go. Wykonujemy to w kółko, w dokładnie tym samym kierunku by prędzej czy później uzyskać odpowiednio namagnesowane żelazo. Być może trzeba wykonać tysiące powtórzeń. Jednak po wykonaniu tych czynności, otrzymany efekt jest bardzo trwały.

Š             Indukowanie przepływu prądu w transformatorze. Ćwiczenie faktycznie indukuje swoisty prąd elektryczny w ciele. W transformatorze, jeden przewód, podłączony do baterii czy innego źródła energii umieszczony jest obok drugiego, pomimo że nie są bezpośrednio połączone. Prąd i napięcie pierwszego przewodu, jeśli ustawiony poprawnie, jest w stanie indukować lub wywołać napięcie w drugim przewodzie. Podobnie dzieje się podczas medytacji Roya Mastersa. Przewodem zasilającym jest energia, która przechodzi przez organizm. On sam zaś jest drugim przewodem, który zostaje pobudzony.

Š             Oblubienica Chrystusa osobiście doświadczająca Boga lub aniołów. Za każdym razem, gdy wykonujesz ćwiczenie pozostajesz w osobistej relacji z Bogiem.

 

Od kontroli zewnętrznej po wewnętrzną motywację

                        Nasza medytacja ogromnie pomaga przesunąć kontrolę lub znaczący wpływ na osobę, ze świata i jego ukrytych sił i programów, w kierunku samokontroli. Dzięki temu umysł otwiera się na innych i doskonałe wskazówki, spoza tego świata.

                        Uważaj jednak, za każdym razem, gdy umysł jest otwarty. W większości przypadków zmiana się w tym kierunku jest czasochłonna, następuje powoli i ostrożnie. Im szybciej do niej dojdzie, tym lepiej. Z każdej chwili trzeba jednak mieć się na baczności by do naszego umysłu nie wtargnęły inne istoty bardziej lub mniej łagodne. Czasem nazywamy je negatywnymi duszami lub negatywnymi przewodnikami

                        Należy zawsze zachować zdrowy rozsądek postępując zgodnie z ewentualnymi wskazówkami. Koniecznie musimy być dobrze wypoczęci, dobrze nawodnieni i dobrze odżywieni tak, by umysł nigdy nie był wytrącony z równowagi albo zbyt zmęczony.

                        Medytacja umożliwia rozwój wewnętrzny i rozkwit, zupełnie jak kwiat na wiosnę.
W naszym rozwoju fizycznym, rośniemy od wewnątrz, ale większość ludzi rozwija się psychicznie z zewnątrz do wewnątrz. Oznacza to, że wykształcenie, znajomi, imprezy
i przeżycia kształtują umysł od zewnątrz. To medytacja pozwala na inny rodzaj rozwoju umysłowego i emocjonalnego od środka. Postępuje według własnego osobistego planu, nie zaś przez przypadek lub przez działanie innych lub przypadkowych okoliczności.

Ostateczna zmiana stylu życia

                        Ćwiczenie wymusza ostateczną zmianę stylu życia, ponieważ w drodze medytacji stopniowo przenosimy środek ciężkości, przewartościowujemy światopogląd często w bardzo niezwykły sposób.

Rozdział 7

POPRAWA W ZWIĄZKU I WIĘCEJ MIŁOŚCI.

                        Medytacja doskonali związek pomiędzy wewnętrzną i zewnętrzną stroną własnej jaźni. Innymi słowy, jest skutecznym sposobem by pielęgnować szczery, kochający związek
 z samym sobą ale taki, który nie skupia się wokół ego. Pielęgnowanie związku z ego jest łatwe, ponieważ ego zawsze wymaga dopieszczenia i podąża za prostym impulsem by zjeść lody, kupić nowe ubrania lub nałożyć makijaż by wyglądać lepiej.

                        Jest to inny rodzaj relacji miłości, nawet nie chodzi o samo ego czy o umysł. Umysł jest w rzeczywistości częścią ego. Umysł również może stawiać żądania, chce się bawić, obejrzeć film, potrzebuje stymulacji w postaci przeczytania fascynującego artykułu lub książki. Mój także. To wciąż jaźń ego, choć może występuje na innym poziomie.

                        Związek pielęgnowany poprzez medytację jest rzeczywiście nadal na poziomie ego, ale tak subtelnie, że dochodzi do uzdrowienia. Właściwie jest to relacja w najbardziej subtelnym ujęciu aspektów ciała, umysłu i ducha.

                        Dzieci często zaczynają kształtować się i odnoszą się do niego lepiej, ponieważ
w większości są bardziej w kontakcie ze swą głębszą jaźnią i mają mniej czasu na naukę budowania murów chroniących ego. Wszystkie typy relacji zawodowych i osobistych zwykle również mogą się poprawić. To nie znaczy, że utrzymamy wszystkie, ponieważ niektóre są niezdrowe i z pewnością bardziej zdamy sobie sprawę z tego faktu. Jednak cokolwiek się dzieje, staje się o wiele bardziej autentyczne, prawdziwe, obecne i nie tak łatwo już damy się oszukać lub manipulować przez innych.

                        Mimo, że nie jest to wystarczająco omówione w podręcznikach psychologii, kluczem do relacji z innymi jest niezgoda na manipulowanie rozmów i innych czynności. Pozwalając innym kontrolować i manipulować sobą jest faktycznie tylko grą na poziomie ego,
w relacjach pomiędzy ludźmi. Kiedy to się skończy, niektóre z nich rozpadną się lub zakończą, ale tak powinno być. Nieuchronnie zastąpimy je przez lepsze związki, oparte
o głębszą, duchową i prawdziwą przyjaźń.

                        Gdy nauczymy się widzieć siebie wyraźniej, zobaczymy również otaczające nas osoby w innym świetle. Oczywiście, nie wszyscy twoi przyjaciele i rodzina będą w stanie to zaakceptować. Możesz zmierzyć się z gniewem z ich strony, skierowanym przeciwko tobie
i manipulowaniem poprzez pochwały lub nagany, tudzież pochlebstwa by zastraszyć cię
i uzyskać to, czego chcą. Zobaczysz to wszystko jaśniej i relacja ulegnie zmianie.

                        Jeśli para medytuje razem, jest to jak zaproszenie neutralnego mediatora, osoby trzeciej do związku.  Zmniejsza to wolę ego do walki. W rezultacie jest to bardzo skuteczny sposób poradnictwa małżeńskiego, bez konieczności płacenia doradcom. Tutaj ważnym jest jednak, by obie strony naprawdę ćwiczyły poprawnie, co niestety jest dziś rzadkie. Zazwyczaj jedna osoba robi to dokładnie, podczas gdy druga nadal tkwi w tym, co on lub ona sądzi, jest dla niej właściwe i nie jest w stanie naprawdę oddać się ćwiczeniu z obawy, że jej punkt widzenia okazał się błędny. Jest to jedyna przeszkoda, by małżeństwo medytowało wspólnie
i należy unikać takiej możliwości.

Medytacja i miłość

                        Kochając siebie poprzez poświęcenie czasu i zadanie sobie trudu by przeprowadzić medytację, stajemy się mniej zależni od miłości innych będąc jednocześnie w stanie bardziej cieszyć się ich uczuciem. Medytacja pozwala praktykować prawdziwą miłość. Wiele osób pragnie być kochanym, ale nie wie jak tego dokonać.  Łącząc się z wyższą jaźnią czy też prawdziwą jaźnią, przepełniani jesteśmy miłością Stwórcy. Możemy dzielić się nią z innymi na nieskończoną ilość sposobów. Dzięki temu, możemy w pełni podążać za wskazówką Biblii
i „błogosławić i wybaczać światu”.

                        Ten rodzaj miłości jest wyjątkowy, nie prosi o nic w zamian, a więc jest bardziej czysty i bezwarunkowy. Możemy dojrzeć, czego naprawdę potrzebują inni a nie to, czego myślą lub mówią, że im potrzeba. To jest jakość współczucia, a nie negocjacje, w stylu „za dużo jest miłości na tej planecie”, lub "jeśli mnie kochasz to i ja cię kocham. Ale jeśli nie zrobisz, o co cię proszę, przestanę cię kochać”. Wówczas jest to czyste ego miłości kompletnie pozbawione aspektu duchowego

                        Doświadczając „prawdziwego uczucia” stajemy się świadomi egoistycznych pobudek i uczuć, które do tej pory braliśmy za przejawy miłości. Są to przywiązanie, identyfikacja, projekcja, pożądanie, ambicja, sentymentalizm i duma. Jeśli będziemy w stanie się ich wyzbyć zorientujemy się, że nie kochaliśmy i nie byliśmy kochani naprawdę.

Kontrola emocji

                        Dzięki medytacji „poznajemy samych siebie", na znacznie głębszym poziomie. Jest  to bezstronny sposób by zbadać siebie i umysł. W miarę jak rozumiemy się coraz lepiej i głębiej, władza i kontrola nad własną jaźnią wzrasta. W miarę zaś przejmowania kontroli nad sobą, naturalnie bardziej kontrolujemy emocje i zaczynamy osiągać równowagę. Nie mają już nad nami takiej siły i wpływu.

                        W pewnym sensie, w naszej głowie zachodzi prawdziwy Armagedon. Przejęcie kontroli nad własnymi myślami i emocjami czyni codzienne zmagania ze światem znacznie łatwiejsze. Sytuacja na świecie, jak widać, jest często niczym innym jak odbiciem walki, jaka toczy się co wewnątrz każdego z nas. Zmieniając siebie, wygrywamy walkę duchową, a świat wokół wydaje się zmieniać w niesamowity sposób.

Władza nad innymi i autorytet

                        Chwilę po zakończeniu medytacji możesz czuć się bardziej pewny siebie. Możesz mieć również poczucie większej kontroli lub władzy nad innymi. Niektórym z naszych „starych znajomych” lub rodzinie może się to nie spodobać, ponieważ oczekują by było jak dawniej.

                        Ludzie ci często sprawowali wcześniej nad tobą kontrolę i mogli manipulować
w określony sposób. Jest to negatywna opinia, ale często prawdziwa i jest to tylko jedna
z prawd, które odkryjesz medytując.

                        Zobaczysz jak ludzie fałszują prawdę, zmieniają ton głosu by manipulować
i kontrolować innych a następnie wykorzystać inne podłe metody by osiągnąć cel. 
Im bardziej będziesz to dostrzegać, tym mniejszy wpływ będą mieli na ciebie.

                        Dzięki temu staniesz na wyższej pozycji władzy, wzbudzając oczywiste niezadowolenie, że ich marne sztuczki już dłużej nie działają. W większości przypadków musisz być gotowy na gniew z ich strony. Tak jest jednak najlepiej.

Większa zdolność do miłości i pomocy innym

                        Wiele razy, chcemy pomagać innym, ale jakoś nam się nie udaje. Pozwalając sobie na bycie kochanym bezwarunkowo, za sprawą naszego ćwiczenia, lepiej zrozumiesz jak kochać innych. Bez żadnego świadomego wysiłku z twojej strony przestaniesz na przykład, szerzyć wokół siebie stres, negatywne myśli i emocje, o których istnieniu nawet nie wiedziałeś. Samo to może mieć niezwykle uspokajający i pozytywny wpływ na ludzi wokół ciebie. Nie będą
w stanie tego zrozumieć, ale z pewnością zauważą, że jakoś mama, tata, Joe i Nancy są dla nich milsi i fajniej z nimi ostatnio przebywać.

                        Będziesz mieć większe poczucie perspektywy i dlatego staniesz się bardziej empatyczny i wyrozumiały. Współczucie jest to szczególny rodzaj miłości, dzięki któremu więcej zrozumiesz. Będziesz lepiej zrozumieć, czego ludzie potrzebują, kiedy interweniować, a kiedy zostawić ich w spokoju. Nawet nie wiedząc o tym, zaczniesz mniej manipulować innymi i po prostu pozwolisz im bardziej być.

Szczęście

                        W naszym rozumieniu koncepcja ta różni się od powszechnie rozumianego „szczęścia" i „pozytywnego myślenia".  Zazwyczaj wiąże się z tymczasowym zablokowaniem negatywnych myśli i emocji, zwykle obracając uwagę w stronę czegoś innego, np. nowego domu, dzieci, pracy, przyjaciół lub rodziny, seksu, jedzenia, itp.

                        Chociaż nie ma w tym nic złego, jeśli wykorzystywane do ignorowania bądź blokowania negatywów, ma wówczas związek bardziej współuzależnieniem, co nie jest zdrowe. Najczęściej w ten sposób jest właśnie rozumiane „szczęście”. Inaczej jest ono odczuwane, np. przez noworodki. One nie potrzebują nowego domu, samochodu lub znajomego, mają wyłącznie potrzebę dobrego samopoczucia. Jak wiedzą każda matka i ojciec maluchy, gdy są nakarmione i jest im sucho, są po prosu szczęśliwe bez tych wszystkich dodatków i często godzinami mogą bawić się same ze sobą, w zgodzie i spokoju.

                        Większa świadomość, lub po prostu wiedza, którą uzyskujemy w wyniku medytacji, mogą być doskonałym źródłem szczęścia. Wszyscy chcemy lepiej zrozumieć siebie i innych. Oczywiście, od czasu do czasu świadomość przynosi ból, gdy zdajemy sobie sprawę, że świat nie jest taki jak byśmy chcieli.  To uczucie zwykle przechodzi, jeśli zdamy uświadomimy sobie, że poznanie prawdy jest najlepsze nawet, jeśli jest czasami bolesna.

                        Stajemy się szczęśliwsi w środku, przestaniemy szukać szczęścia na zewnątrz, a to łagodzi dużej mierze niepokój i stres, przynosząc jeszcze więcej szczęścia. Jest to kolejny sekret naszej medytacji.

                        Inny sposób w jaki medytacja przynosi szczęście to uzdrowienie ciała, przez co komórki zaczynają wysyłać wiadomości o szczęściu i radości do mózgu. Jest to subtelny rodzaj szczęścia, które są w stanie docenić jedynie niektórzy, ale prawdą jest, że zdrowemu ciału łatwiej jest być szczęśliwym. Życie płynie łatwiej, można spać, lepiej trawić i wydalać
a hormony, które sprawiają, że czujemy się dobrze, są dostępne w obfitości. Wszystko to przyczynia się do szczęśliwego spojrzenia na życie.

Rozdział VIII

POZYTYWNE SKUPIENIE I NOWE METODY ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW

                        Nasze ćwiczenie może dostarczyć nowe podejście do własnego życia – uspokajamy się i skupiamy na sobie, stając się bardziej świadomymi. Są to starożytne sposoby skierowania naszej uwagi na najważniejsze cele życiowe.  Każde przesunięcie uwagi
z marnowania czasu i niezdrowych dążeń ego ma działanie lecznicze.

                        Ponieważ medytacja oferuje znacznie większe oświecenie może spowodować, że będziemy poszukiwać nowych kierunków, nowych zawodów i nowych relacji, które są bardziej zdrowe i satysfakcjonujące.

                        Roy Masters lubi podkreślać, że medytacja nie jest sposobem rozwiązywania problemów bezpośrednio, ale sposobem na zwiększenie świadomości. Będzie to powolny proces dający nowe spojrzenie, które pomoże rozwiązać większość problemów. Zgodnie
z zasadą, że „prawda was wyzwoli". Pan J. Krishnamurti, znany pisarz, powiedział kiedyś: "Świadomość przynosi własne działania".

                        Mentalny biofeedback.  Zasada stosowana w nauce biofeedback mówi, że „wszystko co możesz kontrolować, można zmienić". Medytacja jest formą biofeedback, ponieważ umożliwia kontrolowanie swoich myśli i innych czynności psychicznych. Wykonując takie działanie, zmieniamy sposób myślenia i odczuwania. Konfucjusz powiedział: "Jeśli rozumiesz problem wystarczająco głęboko, będziesz miał odpowiedź". Medytacja jest sposobem, by wejrzeć w siebie głęboko. To przynosi rozwiązanie wielu problemów.

                        Większy obiektywizm. Medytacja jest niczym dokładna obserwacja przyjaciela i jego problemów z pewnej perspektywy. Często łatwiej jest rozwiązywać jego problemy, ponieważ nie jesteśmy z nimi emocjonalnie związani. Dystansując się będziemy tak samo postrzegać własne kłopoty. Zdrowy rozsądek przejmie dowodzenie a wiadomo, że on jest najlepszym doradcą.

                        Nauka obiektywnej obserwacji. Medytacja to sposób na „zebranie danych” o sobie. Zabawa polega na tym, by powstrzymać się od oceny. Nie mów: „Tak nie może być. Ta osoba wydaje się być miła”.

                        Obserwuj i pytaj o prawdę. Jeśli wejrzysz w siebie dostatecznie głęboko, dojrzysz rozwiązania. Wystarczy to co widzisz. Dodatkowe idee i pomysły nie przyniosą korzyści. Rozwiązania ukryte są pod płaszczykiem zamieszania i niezrozumienia. Nasza medytacja to w rzeczywistości proces eliminacji. I tym różni się właśnie od innych, skupiających się na potwierdzeniu negatywnych emocji i myśli.

Medytacja w celu rozwiązania problemu nie jest właściwą motywacją. Nie należy „medytować nad czymś". Jest to jednak dobry początek. Później można zmienić motywy działania, poszukując po prostu większej świadomości, a to z kolei przyniesie,
w odpowiednim momencie, odpowiedzi. W międzyczasie, jeśli nie wiesz, co zrobić
z problemem, często najlepszym rozwiązaniem jest po prostu poczekać. Pomoc nadejdzie.

 

Rozdział IX

REDUKCJA STRESU

                        Gdy myśli galopują przez głowę, jesteśmy często nieświadomi zagrożenia i stresu,
aż doprowadzimy do sytuacji ekstremalnej. Tylko poprzez regularne ćwiczenia medytacyjne, stajemy się szybciej świadomi stresu i możemy szybciej zadziałać. Człowiek staje się jak dzikie zwierzę, które reaguje natychmiast, gdy wyczuje niebezpieczeństwo.

                        Nasza medytacja redukuje stres na wiele sposobów, w tym takich jak ograniczenie negatywnych i iluzorycznych myśli oraz uczuć czy też zmniejszenie napięcia na układ nerwowy.

ROZWÓJ DUCHOWY

                        Nasza medytacja przenosi energię w dół przez ciało, od głowy do stóp. W ten sposób przywraca równowagę i otwiera wszystkie fizyczne czakramy lub centra energetyczne. Stopniowo, ma to nie tylko fizyczne działanie lecznicze, ale również przynosi więcej eterycznej lub życiowej energii. Więcej na ten temat w artykule Przemieszczenie energii ku dołowi i uleczenie. [link]

ZSTĄPIENIE DO PIEKIEŁ I POWRÓT Z WŁASNEJ WOLI

1.         Czasami medytację można porównać jak wejście do piekła lub w błoto zalegające
w środku. To wspaniałe, że masz wszystko pod kontrolą, więc możesz zanurzyć się w nim
 i oświetlić blaskiem światła, a gdy masz już dość jak na jeden dzień, wrócić z powrotem do stanu czuwania.

Odczuwasz większy komfort podświadomości oraz jej ciemnych myśli i uczuć. Nauczysz się lepiej tolerować błoto, wchodzić i wychodzić z niego w sposób na tyle wygodny by się nie ubrudzić.

2.         Dowiesz się prawdy o sobie.

3.         Zmusisz się do miłości wobec siebie. W rzeczywistości, staniesz się bardziej kochającym człowiekiem. Nauczysz się, że miłość jest ważną częścią ciebie oraz, że większość ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy.

4.         W końcu zaakceptujesz większą część umysłu i jaźń. Nie tylko będziesz wiedzieć znacznie więcej o tym, kim naprawdę jesteś, ale będziesz też czerpać z tego korzyści. Nie będziesz już czuć potrzeby ucieczki od pewnych ludzi, idei, uczuć i działań.

Większość ludzi podświadomie unika części ich życia, można powiedzieć – „nie chcą iść w tamtą stronę".  Zamiast tego, biegną obok siebie i działań, które znają i lubią najbardziej, nie zdając sobie sprawy, że motywem ich jest często ucieczka od innych zjawisk, myśli lub działań, które przypominają im o nieuleczonych obszarach ich umysłów.

5.         Prawdziwe ja, albo się nowa energia, która płynie przez ciebie w rezultacie ćwiczenia, powoli leczy wszystkie niewyleczone części swojego umysłu. Stopniowo eliminuje nieestetyczne ciemne myśli, emocje, itd.

Zwykle dzieje się to automatycznie, przy okazji, tak długo jak nie przestaniesz i tak długo, jak będziesz myśleć o tym w ten szczególny sposób. O dziwo, nie trzeba będzie spotykać się z terapeutami, gdy odkryjesz coś Ci się nie podoba, co jest po prostu nieodpowiednie lub czego nie chcesz lub nie potrzebujesz. Możesz oczywiście spotkać się z terapeutą, ale zauważysz, że wiele twoich lęków, niepokojów, wrogości, urazów, uprzedzeń i innych jest po prostu wytworem podświadomości i znikają pod wpływem medytacji.

Jest to prosta, czysta, łatwa i tania metoda na zmianę „złych nawyków” i „złego podejścia”.

6.         Ostatecznie, staniesz się ekspertem własnej świadomości i podświadomości. To jak zdobycie pasa w karate lub ju jyutsu. I to jest właśnie zabawne. Daje niesamowitą władzę nad sobą, której inni mogą tylko pozazdrościć.

7.         Ostatecznie, można zdobyć i umysł. Oznacza to będziesz bardziej kontrolować swoje myśli i uczucia. Zdobywanie umysłu jest rzadkością na ziemi. Oznacza to, że przejmujesz stery i nie dajesz się wodzić podświadomości, starym ranom i urazom emocjonalnych oraz starym wzorcom myślenia.

Rozdział X

UWOLNIENIE OD TRAUMY I CZARNYCH MYŚLI

                        Proces uwalniania od traumy poprzez ćwiczenie medytacyjne jest dość interesujący. Wydaje się, że delikatnie doprowadza umysł w spokojne miejsce, gdzie można zobaczyć przeszłe wydarzenia i traumy z perspektywy, prawie tak, jakby dotyczyły kogoś innego.
W ten sposób można uniknąć strachu i lęku, które występują, gdy stare urazy docierają do świadomości. Dlatego też uważam, że jest to ciekawy proces.

             Ponadto, wypadki i urazy, jeśli się pojawią, to w określonej kolejności. Nie ty o tym zadecydujesz a twoje ciało. Jest to bardzo ważne, ponieważ wiele osób uważa, że zna ich prawidłową kolejność, ale w rzeczywistości tak nie jest, ponieważ mózg jest złożony i to on nadaje im właściwy przebieg. Dodatkowo, nie wszystkie wydarzenia możesz postrzegać
w kategoriach traumatycznych, mimo że nimi były. Z drugiej strony, dramatyczne z twojego punku widzenia sytuacje, w rzeczywistości mogą okazać się nieznaczące i zasłaniają obraz tych istotnych. Nasze ćwiczenie jest jednym z niewielu, które pozwala na ich uwolnienie.

            Medytacja Roy Mastersa z moją modyfikacją stanowi doskonałe uzupełnienie programu równowagi żywieniowej.  Więcej na ten ważny temat, w artykule Uwolnienie od traumy i regresja. [link]

Rozdział XI

ASPEKTY ZMYSŁOWE

                        Zmysłowa przyjemność nie jest celem ćwiczenia, ale jest to efekt uboczny, gdy wykonujemy je prawidłowo. Wówczas odczuwamy lekkie i przyjemne mrowienie w ciele. Im trudniej jest na przemieścić energię w dół w kierunku stóp, bardziej przyjemniejsze jest uczucie mrowienia. Często odczuwane jest w pierwszym ośrodku energii, nieco wewnątrz organizmie, pomiędzy odbytem a moszną u mężczyzn lub pochwą u kobiet.

                        W kategoriach chrześcijańskich, ten aspekt może być nazywany efektem oblubienicy Chrystusa, aktywowanym w duchu Chrystusie, czując miłość Boga i wszechświata. Można wyobrazić sobie, że Duch Święty i Bóg lub wszechświat  "impregnuje nas" lub "przenika". Można także wyobrazić sobie, jak przepływa przez nas złoty płyn, od głowy po stopy. Mógłbym opisać to bardziej dosłownie, ale pozostawiam to twojej wyobraźni. 

                        Nie ma nic złego na myśleniu w ten sposób o ćwiczeniu. Powinno wywołać uśmiech na twarzy i być źródłem przyjemności, która nie jest zależna od innych i jest dostępnych zawsze i wszędzie. Co najważniejsze, jest to fizyczny dowód, że jesteś zawsze kochany
i lubiany, bez względu na wiek, wygląd, zdrowie, stan psychiczny, czy cokolwiek innego.

                        Ćwiczenie dla małżeństw. Jeśli przebywamy w związku opartym o intymność, oboje z partnerów powinno wykonywać ćwiczenie jednocześnie, przenosząc energię od głowy po stopy. Tworzy to niezwykle silny wir pozwalający na to, by partnerzy wykonywali ćwiczenie z jeszcze większą siłą. Nieco więcej na ten temat w artykułach Seks na dole oraz Terapia
i rozwój małżeństw.
[link]

 

Rozdział XII

KWESTIE PROCEDURALNE

                        Czynniki rozpraszające. Prawdopodobnie okaże się, że nie możesz wykonywać ćwiczenia długo, nie rozpraszając się. Myśli atakują piosenki, wspomnienia lub rzeczy, które musisz zrobić, później tego samego dnia. Ciało może cię swędzieć lub boleć, możesz nawet zasnąć. Wystarczy obserwować myśli i uczucia bez wydawania oceny, a skoncentrować się na dłoni.

                        Poprowadź swoją uwagę z powrotem do prawej ręki nawet, jeśli miałbyś robić to tysiąc razy. Powoli, twój umysł będzie uczyć się nie oddalać się aż tak daleko od celu. Pamiętaj, że czasem będzie ci łatwiej, czasem trudniej.

                        Efekty. Wyniki można zauważyć w ciągu tygodnia lub szybciej, choć może zdarzyć się, że przyjdą później. Możesz czuć się spokojniej i bardziej niezależnie. Często spostrzeżenia nie przyjdą podczas medytacji. Mogą dotrzeć do ciebie w trakcie zmywania naczyń lub prowadzenia samochodu.

                        Medytując za każdym razem możesz zmieniać sposób postrzegania świata. Zobaczysz rzeczy nieco inaczej. Część tego, co widzisz może nie być przyjemne. Patrz na to wszystko
w neutralny sposób.

 

 

Zalecenia

Š             Wykonuj ćwiczenie najczęściej jak to możliwe. Nie ma możliwości byś przesadził. Najlepiej medytować co najmniej godzinę lub dwie dziennie. Możesz to zrobić
w dowolnym czasie i dowolnym miejscu, choć na pewno nie w czasie jazdy samochodem lub innej niebezpiecznej aktywności. Roy Masters twierdzi, że w końcu będziesz wykonywał je 24 godziny na dobę.

Š             Za każdym razem, wykonuj ćwiczenie tak, jakby to był pierwszy raz. Nie powinno stać się nawykiem lub czynnością mechaniczną. Za każdym razem wchodź w nie nieco głębiej.

Š             Medytacja powinna stać się częścią twojego życia. Zaplanuj ją na każdy dzień tak, by jej nie przeoczyć.

Š             Bądź cierpliwy. Rezultaty przyjdą w swoim czasie, nie wtedy gdy ich oczekujesz.

Š             Czasem będzie łatwiej medytować, czasem trudniej. Często zanim będziesz w stanie się skupić, minie kilka miesięcy. Przypomina to trochę szkolenie starego psa lub układanie kota. Na początku nie będzie to łatwe. Taki "małpi umysł", jak niektórzy go nazywają, będzie walczył, aby nie poddać się kontroli i wyrwać spod niej.

Š             Jeżeli jest to możliwe, bądź otwarty na prawdę, przebudzenie i uświadomienie sobie, kim tak naprawdę jesteś. Zobaczysz swoje wady i niedociągnięcia, ale uświadomisz sobie wiele cech i umiejętności, o których nie wiedziałeś.

Š             Medytacja to bardzo pozytywne i szczęśliwe doświadczenie, choć może przynieść chwile rozczarowania, a nawet obrzydzenia. To wszystko jest częścią procesu, uwolnienia się od swojej przeszłości i wszystkich fałszywych pojęć, których nauczyli cię rodzice, przyjaciele i innych.

Š             Nie martw czy robisz to dobrze. Postępuj zgodnie z instrukcjami i przeczytaj ten artykuł, wiele razy. W rzeczywistości medytacja jest dość prosta. Nigdy nie komplikuj ćwiczenia i nigdy nie przenoś energii w dowolnym kierunku – wyłącznie prosto w dół. To jest najważniejsze.

Š             Nie łącz naszego ćwiczenia z chi kung, jogą, pilatesem, lub innymi technikami. Jeśli musisz, połącz je z bardzo powolnym chodzeniem.

Co zrobić w razie problemów

Trudności w medytacji są całkowicie normalne, szczególne na początku.

Š             Uczyń z niej część swojego codziennego życia.

Š             Przeznacz na nią czas, by zrobić to w spokoju.

Š             Wyłącz telefon i jeśli to konieczne, poprosić kogoś, by zaopiekował się dziećmi.

Š             Ustal plan dnia tak, by mieć czas i medytować w spokoju.

Š             Jeśli nie możesz medytować w domu, przejdź do biura wcześniej.

Š             Wyznacz specjalne pomieszczenie i krzesło do medytacji.

Š             Jeśli masz słaby dzień, pomyśl o sobie jako o niesfornym dziecku, którego nikt nie dyscyplinował przez 20 lat. Powiedz sobie: „Ok. Zrobiłem wszystko, co w mojej mocy, może jutro będzie lepiej.”

Š             Nie zmuszaj się do niczego. Stopniowo podążaj ścieżką medytacji a rezultaty nadejdą w swoim czasie.

                        Sztuczki. Używaj sztuczek by pomóc sobie skupić się na medytacji. Doskonałym trikiem będzie słuchanie nagranego ćwiczenia jak to, które znajdziesz na górze strony.

Inną sztuczką może być powolne chodzenie, jeśli nie możesz usiedzieć. Medytacja podczas lewatywy jest również skuteczna lub możesz zastosować implant dopochwowy, który musisz utrzymać 20 - 30 minut w pozycji siedzącej lub leżącej.

Każde miejsce gdzie znajdziesz siedzisko, nawet samolot czy koncert, jest dobre do medytacji. Możesz nawet medytować na toalecie, jeśli to jest jedyne miejsce gdzie znajdziesz spokój.

Rozdział XIII

CZY DZIECI MOGĄ MEDYTOWAĆ?

                        Ćwiczenie medytacyjne jest na tyle wyrafinowane, że będzie trudne dla dzieci. Nie będą nim również zainteresowane. Tym niemniej, pan Masters twierdzi, że obecność dziecka przy rodzicu, który oddaje się medytacji i jest przez to spokojny i skoncentrowany, jest już formą medytacji dziecka.

                        Przy okazji, tak samo dzieje się w przypadku, gdy osobie medytującej towarzyszy partner. Do pewnego stopnia, medytuje on przez samą obecność. Dzięki wyciszeniu, również może odczuć jej efekty, które przyjdą w sposób spontaniczny i zaskakujący. Jeśli partner nie ma ochoty oddać się medytacji, może czasem być to trudne dla związku, ponieważ nie zechce on otworzyć się naprawdę.

Rozdział XIV

CZYM TO ĆWICZENIE RÓŻNI SIĘ OD INNYCH?

Dla niektórych osób, modlitwa niczym nie różni się od ćwiczenia opisanego w tym artykule. Obie formy mogą podejmować podobne pytania i oczyszczać ciało i umysł. Modlitwa wymaga jednak pewnej automatyczności, powtarzania zwrotów i wyrażeń, skupienia się na ich treści. Nie jest to więc to samo. Medytacja nie wymaga słów ani mantry.
W rzeczywistości, to jest proces czysto energetyczny a uzupełnienie go słowami i mantrą psuje jedynie efekt. 

                        Jeśli czujesz potrzebę, nie mam nic przeciwko modlitwie na początku i na koniec medytacji. Będzie to tworzyć specyficzną klamrę. Pamiętaj jednak, że celem naszej medytacji jest oczyszczenie ze wszelkich starych nawyków.

                        Modlitwy to często specyficzny układ rytuałów i doktryn. Nasza  medytacja nie wymaga nauk w ogóle i jakiejkolwiek formie. Jedynym rytuałem jest oczyszczenie umysłu
i siebie oraz zezwolenie energii na swobodny przepływ w dół od głowy do dłoni i ostatecznie do stóp. To wszystko. Wyznania, narodowość lub przekonania nie mają najmniejszego znaczenia.

                        W zasadzie, stanowi to zagrożenie dla medytacji, którą każdy może wykorzystać do własnych korzyści nawet, jeśli dana osoba jest w najwyższym stopniu uczciwa i poważana. Nie obawiam się jednak zanadto, ponieważ wykonanie ćwiczenia wymaga sporo pracy
i poświęcenia, aby uzyskać pożądane efekty.

                        Czy to religia? Ćwiczenie nawet w najmniejszym stopniu nie ma podstaw religijnych i jak już nie raz wspominałem – może być wykonywane przez wszystkich. Jak mniemam, może jednak stanowić podstawę nowej religii. Wynika to z relacji z samym sobą do jakiej dążymy w trakcie medytacji, a jest ona w pewnym sensie pragnieniem religii. Istnieje więc ryzyko, że ktoś wykorzysta nasze ćwiczenie do swych celów, obuduje doktrynami i rytuałami, zatracając jego pierwotną ideę by stworzyć nową religię. Zdarzało się to w przeszłości.

                        Czy jest to technika relaksacyjna, wizualizacyjna, autohipnoza, koncentracja? Do pewnego stopnia ćwiczenie wymaga pewnej koncentracji i wizualizacji ale nie stanowią one celu samego w sobie. Tym właśnie różni się nasza metoda od innych. Z pewnością nie jest to autohipnoza, ponieważ koncept ten jest całkowicie sprzeczny z ideą medytacji. Chcemy, bowiem oczyścić ciało i umysł a nie wypełnić je nowymi pomysłami.

                        Powtarzanie słów, zdań i mantry ma działanie hipnotyczne i dlatego też wykluczamy tego rodzaju praktyki z metody.

                        Co z ćwiczeniami oddechowymi? Nie są konieczne. Dodatkowe ćwiczenia oddechowe, takie jak liczenie do 10 czy utrzymywanie języka i ust w pewnej pozycji, rozpraszają i spowalniają efekty ćwiczenia.

                        Jeśli ktoś chce, może wykorzystać to bardzo prostą metodę oddychania nazywaną oddychaniem cyrkulacyjny, które może pomóc. Po prostu przenosimy energię do tyłu
w czasie wdechu i w dół przodem ciała z wydechem. To wszystko na ten temat. Pamiętaj jednak, że ruch energii musi być skierowany w dół ciała przez cały czas, więc należy to zrobić również oddychając. W rzeczywistości, energia będzie krążyć w ten sposób – w górę tyłem ciała i w dół przodem – przynajmniej do pewnego stopnia. Zepchnięcie energii lub ściągniecie jej w dół po przedzie ciała jest zdecydowanie najbardziej istotne a wręcz krytyczne.

Rozdział XV

MEDYTACJA A CEL W ŻYCIU.

Ćwiczenie medytacyjne związane jest z podstawowymi właściwościami życia na poziomie metafizycznym.

Š             Świadomość siebie. Jest to czysto ludzka cecha, której nie posiadają inne zwierzęta lub formy życia. Medytacja bezpośrednio pomaga każdemu w zwiększeniu świadomości samego siebie.

Š             Uzdrowienie. Podczas gdy dieta, styl życia, suplementy diety i detoksykacja są kluczowe i nie można ich pominąć, stan umysłu jest równie ważny dla uzdrowienia. Jest to albo twój przyjaciel i sojusznik albo, jak w większości przypadków, kula u nogi. Troski, lęki, pragnienia, wyścigi z czasem i inne problemy zużywają energię. Nasza medytacja może zdziałać wiele, aby sprowadzić umysł pod naszą kontrolę i nauczyć się go używać jako narzędzia wspomagającego samoleczenie na wielu poziomach.

Š             Rozwój duchowy. Rozwój czakramów lub centrów energetycznych ciała jest naturalnym prawem każdego człowieka jako istoty ludzkiej. Bardzo niewiele osób osiąga jednak postępy w tym zakresie. Pozwala na to nasza medytacja. Dzięki niej możemy wydłużyć życie i dokonać osiągnięć, których większość ludzi nie może sobie nawet wyobrazić.

Życiem większości ludzi rządzi ego i dążenie od celu do celu, często depcząc innych by osiągnąć swój. Medytacja pozwala rozwijać się od wewnątrz. Jeśli będziesz wykonywać ją regularnie zrozumiesz, że Twoje zewnętrzne życie, praca, relacje, sprawy rodzinne
i inne zmienią się na lepsze, często w niezwykły sposób. Medytując, zwalniasz blokady które stoją na drodze do szczęścia i sukcesu.

Biliografia

Masters, R., How Your Mind Can Keep You Well, The Foundation of Human Understanding, Grants Pass, Oregon, www.fhu.com.

 

 

 

 

Home | Hair Analysis | Saunas | Books | Articles | Detox Protocols

Courses | About Dr. Wilson | The Free Basic Program